Rozhovor z mojou maličkosťou pre Weboviny.info

Ľudia sú ako tie najúžasnejšie knihy sveta – môžete ich čítať aj stokrát, vždy v nich niečo nové objavíte. Je to vďaka tomu, že nás donútia premýšľať … Dnes publikujem prvý rozhovor s úžasnými ľuďmi… Jozef Blšák, mladý bloger s rozletom myšlienok na všetky svetové smery. ..

Jozef, bloguješ na súčasnom blogu už vyše roka, predtým si mal viacero pisateľských projektov….čo bol v tvojom živote úplne prvý impulz písať, respektíve založiť si vlastný blog?

Zdravím teba a aj čitateľov stránky Weboviny.info. Kedysi som písal pre blog, ktorý som si založil na stránke SME. Tam som vlastne tiež písal svoje pocity, čo som neraz prežíval v živote, svoje skúsenosti, názory, len neskôr som zistil, že ešte to moje písanie nebolo na takej úrovni, aby som ho mohol predstavovať svetu. Čo bolo mojim impulzom založiť blog? Pred blogom som začal viac pracovať s písaním a celkovo zo štylistikou písania, písal som niečo aj vo Worde. Ako prišli prázdniny, tak som si povedal že v septembri založím blog, keďže som písal predtým nejaké krátke článočky, teda som cítil že mi to písanie ide lepšie (dodnes sú nepublikované na Facebooku), potom som sa poradil z mojou najlepšou kamarátkou, kedy ho mám založiť, tak mi odporučila, že čo najskôr a tak som ho nakoniec založil 2. augusta.

Aj dnes bloguješ z rovnakých pohnútok, alebo ťa blogovanie už posunulo inam? 

Stále píšem z rovnakých pohnútok, ale samozrejme sa tú myšlienku snažím viac rozvinúť. Chcem vzbudiť u čitateľa že o čom tá daná myšlienka skutočne je. Celkovo keď píšem článok, tak si na každom riadku dávam záležať. Niekedy článok napíšem rýchlo, inokedy pomalšie, to záleží aj od toho, že o čom bude. Keď téma v ktorej poukazujem na nejakú skutočnosť, tak sa mi ten článok omnoho ťažšie píše a keď je to ľahšia téma, tak potom aj to písanie bolo ľahšie.

Pamätáš si na svoj najťažší článok? Je taký, ktorý ti utkvel v pamäti práve preto, že sa ti ťažko písal?

Môj najťažší článok sa volal Sila internetu a jeho hrozby. Upozorňoval som v ňom, že nielen všetko je dobré na internete, ale nájde sa tam aj niečo zlé. Často sa zdá niekedy, že ľudia príliš podceňujú silu internetu. V konečnom dôsledku tak ako Facebook môže mať tie dobré vlastnosti, tak aj má opačné. Rovnako to je s Pokecom, má isté výhody, že si môžeme z ľudmi písať a zároveň nás oberá o drahocenný čas, čo by sme mohli byť s priateľmi. Každá internetová stránka má niečo do seba, ale stále platí jedna zásada, všetko treba využívať z mierou. Okrem toho virtuálneho sveta, netreba zabúdať žiť aj ten reálny svet.

Niektorí blogeri píšu veľmi impulzívne, v jednom momente v nich skrsne myšlienka a v druhom je už nový článok na blogu. Iní zas plánujú na týždne dopredu, vo všetkom majú jasno…kam sa radíš ty? Ako si vyberáš témy na články?

Ja som tá prvá kategória, ten nápad na ďalší článok mám večer a potom na druhý deň to napíšem. Neraz aj dopredu pripravím ľudí na článok, že o čom bude a že čo ten článok človeku dá. Témy si vyberám jednoznačne aj na základe svojich skúseností, teda môžem povedať, že čerpám zo života a z jeho reálnych udalostí, čo sa v ňom udejú. Snažím sa ľudom poskytnúť svoj autentický pohľad na život a samozrejme sa snažím ľudí v tých článkoch motivovať k tomu, aby sa nevzdávali svojich snov a išli ďalej v živote.

Veľmi otvorene dokážeš písať o svojich myšlienkach a pocitoch. Je to pre teba jednoduché – alebo sa musíš svojim spôsobom prekonať, aby si išiel s kožou na trh?

Je to pre mňa rozhodne ťažšie, keďže často na seba nesiem zodpovednosť, že tými článkami ovplyvním strašne veľké množstvo ľudí. Často krát si uvedomujem, že odhaľujem kúsok svojho ja a že nie každý to dokáže prijať. Proste sú dve skupiny ľudí, jedna skupina bude skalná, čo mi bude držať palce a tá druhá skupina tej moje písanie nič nedá a nebude sa jej štýl môjho písania vôbec páčiť. S kožou na trh ísť je čoraz ťažšie a ťažšie, ale potom keď sa ten výsledok podarí, tak si poviem, že ten výsledok za tú námahu skutočne stál.

V jednom svojom článku píšeš, že náš život sa skladá zo snov a predstáv. O čom snívaš ty – ako bloger? Aké sú tvoje blogerské sny?

Z pohľadu blogera určite snívam aj o tom, aby môj blog oslovoval čoraz viac a viac ľudí. Aby môj blog oslovil každú cieľovú skupinu, či mladšiu generáciu alebo aj tú staršiu generáciu. Samozrejme ďalší sen je, spojiť blogerskú komunitu, viac ťahať jej autorov do popredia a podporovať ich tvorbu. Lebo blogerov na scéne je strašne veľa a presadiť sa s blogom, je často krát umením. Nie vždy je snaha blogera niečo spraviť ľudmi cenená, ľudia si dlhšie zvykajú na jeho štýl písania. Určite snívam o tom, aby môj blog poznalo viac ľudí, nielen priatelia, ale aj niektoré webové stránky.

To je veľmi inšpiratívny cieľ – spájať blogerskú komunitu. V čom vnímaš výnimočnosť, alebo povedzme spoločenskú hodnotu blogerov a ich blogov?

Určite každý bloger do svojej práce, chce dať jednoznačne to najlepšie a dať tomu svojmu blogu, nejakú výpovednú hodnotu. Každý blog je sám o sebe výnimočný, iný, tak ako aj myšlienky autorov. Mnoho blogov určite dáva ľudom aj tú spoločenskú hodnotu, motivuje ich, aby sa na život pozerali z lepšieho pohľadu. Autori okrem toho že píšu, tak dávajú do článkov svoje vlastné ja, vďaka čomu sa ľahšie dokážu ľudia s nimi stotožniť. Preto sú tieto blogy naozaj výnimočné a malo by sa im venovať čo najviac priestoru, lebo vždy sa nájdu ľudia, ktorí majú potenciál svojim blogom skutočne zaujať.

zdroj: weboviny.info

http://www.weboviny.info/rozhovory-jozef-blsak-bloger/

Autorka rozhovoru: Martina Lukáčová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: