Diverzita

Čoraz viac premýšľam nad tým ako sa dá skutočne vyjadriť pojem samotnej inakosti. Ale mám v tom napriek tomu jasno, lebo si uvedomujem že všetci sa nejakým spôsobom odlišujeme. Ono často mnoho ľudí inakosť a rozmanitosť považujú za niečo úplne neprirodzené čo sa vymyká určitému štandardu. Štandardom sa stáva že v živote musí existovať len jedna rasa a tie ostatné nesmú existovať. Niekedy nerozumiem na základe akej logiky sa ľudia opierajú o svoje tvrdenia. Hovoria tú čarovnú formulku že nie sú rasisti, ale vadí im keď je niekto nejakým spôsobom iný. Presne toto je ten keď úrazu že ani nevedia odôvodniť že prečo im človek z inou pleťou alebo z určitou vadou vadí.

Na tomto stojí celý náš svet a viem že sa takýmto ľudom nebudem vysmievať. Ľudia často žijú v mylnej predstave že svet bude len jednoliaty. Nezabránime tomu aby náš svet nejakým spôsobom bol aj multikultúrny. A nedokážeme zabrániť ani tomu že sa budú rodiť z ľuďmi z určitými druhmi postihnutia. Lebo naša rozmanitosť stojí v skutočnosti na tom že sa nebudeme všetci správať rovnako. Lebo keby sme sa naozaj správali všetci rovnako robili by sme robotmi. Všetci by sme robili to isté a nadobudli by sme pocit že to robíme správne. Nikdy nebude vo všetkom existovať jednotný postup aj keď by to tak možno mnoho ľudí naozaj chcelo.

Môže v našej spoločnosti existovať určitá zhoda v niektorých názoroch. Aj ja vnímam že žijem v spoločnosti kde je potrebné prijať iný a odlišný názor. Nemôžeme žiť v jednotvárnom svete kde sa prezentuje len jedna pravda. Môže byť viacero právd vďaka ktorým môžeme spoznať viacero názorov ľudí. Je potrebné načúvať všetkým názorom aj tým s ktorými väčšinou nesúhlasíme. Tiež mám priateľov s ktorými nie som na rovnakej hodnotovej vlne a ani to od nich neočakávam. A ani im nevnucujem aby so mnou v niečom súhlasili, lebo tá rozdielnosť je v poriadku. Nikdy som nemal patent na pravdu a ani som nikdy nevedel všetko najlepšie. Lebo v živote tu budú vždy určité spoločenské rozdiely a bariéra cez ktorú sa nedá preniknúť.

Mnoho ľudí si často myslí že pojem diverzita je čisto zameraný len na multikultúru. Nie je to o tom kto je akej farby pleti ale ide o celkovú inakosť človeka. Keď sa narodíme tak dopredu nevieme aké budeme mať vlastnosti. Nevieme akú povahu budeme mať lebo ju bude formovať prostredie v ktorom žijeme. Naše vlastnosti sa budú odvíjať od vlastností našich rodičov. Neskôr budeme vedieť že či sa v niektorých veciach necháme ovplyvniť alebo budeme rozhodovať sami za seba. Lebo to že sa nejakým spôsobom odlišujeme od ostatných sa môže prejaviť aj na názoroch. Neskôr zistíme že či máme nejaké zásady za ktorými si stojíme alebo od tých zásad upustíme.

Každý národ má svoju vlastnú identitu o ktorú sa opiera. Samozrejme do toho môžu spadať aj rôzne tradície na ktorých nám často záleží. Dušou nášho národa je folklór vďaka ktorému sa udržiava naše vlastenectvo. Naše tradície udržiavajú slovanstvo národov pohromade a to je podstatné. Máme aj rozmanitosť rôznych jedál vďaka ktorým na nás z hrdosťou pozerajú iné národy. Príroda a hory to si dokážu zamilovať takmer všetci aj ľudia čo nežijú na Slovensku. Lebo veľa vecí čo môžu byť odlišné tak dokážu potešiť každého bez rozdielu.

Aj ja som iný a viem že to nikdy nebudem v sebe popierať. Viem že musím vnímať všetky názory aj tie za ktoré by ma ľudia možno neznášali. Lebo nikdy som sa necítil v pozícii nejakého liberála alebo konzervatívca. Vždy som sa cítil skôr v pozícii človeka ktorý je niekde uprostred. Nesnažím sa silou mocou byť na niekoho strane, ale skôr nestranne pristupovať k informáciám. Pripustím že môže mať niekto pravdu a tej pravde sa snažím načúvať. Snažím sa akceptovať že sú rozličné orientácie ľudí čo sa tiež prispôsobiť spoločnosti. Ale nie vždy to robia tým najšťastnejším spôsobom a preto vnímajú voči nim predsudky. Ľudia čo majú inú orientáciu tak medzi nimi tiež môže byť aj niekto dobrý. Lebo nie všetci ľudia si zaslúžia odsúdenie, ale zaslúžia si aj pochopenie.

Mnoho ľudí si spája pojem diverzity z multikultúrou a inak orientovanými ľuďmi. Ale v skutočnosti je to o tom aký je rozmanitý celý náš svet. Preto do veľkej miery treba vnímať že náš svet funguje ako celok. Všetko čo sa v ňom deje tak sme jeho prirodzenou súčasťou. Bez ohľadu na farbu pleti alebo nejakú inú anomáliu tak sme jeho súčasťou. Prirodzené je aj to že naša spoločnosť v mnohých aspektoch bude odlišná. Len je na nás do akej miery sa dokážeme vzájomne tolerovať. Celý náš život je o tom aby sme sa všetci dokázali vzájomne pochopiť a podporiť sa.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: