Počúvanie druhých

Často sa na prvý pohľad môže zdať že dokážeme načúvať pocitom druhých. Nadobúda sa taký pocit že vieme čo ten človek v skutočnosti cíti. Ale nikto z nás ani len netuší že s čím vlastne človek v skutočnosti bojuje, nikto z nás to nevie. Vlastne najväčším problémom súčasnej doby je to že ľudia bohužiaľ nedokážu počúvať to čo hovorí ten druhý. Jednoducho sa snažia si ísť iba tú svoju vlastnú líniu a to čo hovoria druhí ľudia ich nie vždy zaujíma. Buďme realisti a povedzme si že koľko ľudí zaujímajú naše skutočné pocity. Možno je tých ľudí len pár, ale môžme sa tešiť že tých ľudí okolo seba máme. Môžeme byť radi keď vieme že sa dá niekomu naozaj dôverovať. Ideme často do reálneho sveta a často sa musíme na ľudí nejako psychicky pripraviť.

Súčasná nevyspytateľnosť ľudí je niečo na čo sa dá pripraviť, ale nie je to tak vždy. Musíme často premýšľať že či ľudia s nami dokážu skutočne správne jednať. Že či naozaj budú počúvať to čo im niekto hovorí alebo budú si kráčať v tom svojom móde. Pravdepodobne nám naša vlastná skúsenosť s ľuďmi ukáže že či nám dokážu pomôcť alebo nie. Sú aj situácie kedy si musíme každý jeden krok premyslieť a nepôsobiť zbesilo. V živote je dôležité aby človek mal nad svojimi rozhodnutiami voľnú ruku. Aby si dokázal povedať že čo vlastne od života skutočne chce. Ale v skutočnosti to nie je také ľahké ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Ja som si to uvedomil dosť aj pri mojej skvelej kamarátke a priateľke. Že pokiaľ človek naozaj nenačúva pocitom druhých tak jednoducho sa mu môže rozpadnúť priateľstvo ako také. Viem že keby som len hovoril to svoje tak by som sa v živote ďaleko nedostal. Ak by som nevnímal pocity iných a mal by som to slušne povedané v paži, tak by to vypovedalo o mojej povahe. Len ja viem že nechcem byť takým ako sa niekedy správa veľká časť spoločnosti. Nechcem byť tým človekom čo bude v sebe zlosť a hnev voči niektorým. Lebo vlastne by mi to k ničomu nedokázalo pomôcť. Nepohol by som sa ďalej, lebo by som nad tým čo sa mohlo udiať premýšľal. A aj nechcem spadnúť do stavu kedy budem nad všetkým premýšľať a by mi to premýšľanie ešte ublížilo.

Nechcem byť ten človek čo bude dávať lekcie ľudom a moralizovať o tom aké by to malo naozaj byť. Lebo v skutočnosti ani ja sám neviem že čo môže byť skutočne správne. V skutočnosti nám naše vlastné srdce dokáže napovedať že čo je správne. Jedine samotný čas ukáže že všetko čo sme v živote urobili bolo naozaj správne. Často možno by bolo najlepšie nepísať a nechať veci tak, len niekedy si určité situácie vyžadujú aby ich človek priblížil ľudom. Niekedy je náročné písať a uvedomiť si že koľko ľudí si moje myšlienky nesprávne vyložia a ešte robia k tomu predčasný záver. Možno nie všetci popremýšľajú nad mojimi textami, ale na druhej strane chápem že nie všetko čo napíšem môže všetkým sedieť.

Treba v živote načúvať iným ľudom a vnímať to aké majú skutočné pocity. Lebo keď budeme riešiť len to svoje, tak mnoho ľudí si tým svojim prístupom v skutočnosti nezískame. A najme sa netvárme ako odborníci čo majú okamžite na všetko riešenie a majú patent na samotnú pravdu. Ak niečo od ľudí skutočne chceme, tak im to treba povedať tým najsprávnejším spôsobom. Treba veci hovoriť citlivo a nie ich riešiť s určitým nátlakom ktorý skôr škodí ako pomáha. Často si mnoho ľudí neuvedomuje že pod tlakom niečo riešiť nie je riešenie. Keď sa niečo rieši z horkou hlavou tak to nie je úplne najšťastnejšie. Možno je dôležité nájsť spôsob aby sme veci vyjadrili tak, aby sme tým druhým ľudom ktorých máme radi neublížili.

Moje myšlienky tu nie sú vôbec na to aby sa v nich určitá konkrétna skupina ľudí hľadala. Skôr hlavnou podstatou prečo to píšem je na veci poukázať v samotnej všeobecnosti. Nejde mi o to si vytipovať nejakých konkrétnych ľudí a nejako im v tých článkoch nakladať. Len sa snažím poukázať na určitú skutočnosť a na to že by sme sa všetci mali vzájomne počúvať a podporovať. Ja svoje články nepíšem preto, aby som bol voči niekomu zaujatý alebo aby som si nimi niečo dokazoval. Len poukazujem na určité situácie v živote ktoré sa môžu každému jednému človeku skutočne stať a môže sa to stať aj mne. Ak sa možno nie vždy ľudia stotožnia s tým čo píšem tak jediné čo môžem spraviť je to brať na vedomie, lebo je to ich názor ktorý rešpektujem. A tí rozumnejší ľudia čo chápu moje písanie a to čo ním vlastne chcem povedať tak takým ľudom s celého srdca ďakujem.

Načúvajme svojim pocitom a hlavne si nerozprávajme stále len to svoje. Nechajme ľudí rozprávať o svojich pocitoch s ktorými sa chcú podeliť a neskáčme im do reči. Nerozprávajme rýchlo a nesnažme toho druhého človeka nejakým spôsobom prekričať. Len jednoducho počúvajme, nekričme a správajme sa ako ľudia. Správajme ako ľudia čo majú v sebe ľudskosť, empatiu, dobrotu a potom sa k nám ľudia budú správať rovnako a z úctou. Lebo keď budeme robiť chyby aké niekedy robíme a k tomu ešte na niektoré veci tlačíme, tak to má presne opačný efekt ktorý človeka len odradí. Keď budeme počúvať to čo nám ľudia budú hovoriť a nebudeme sa medzi sebou urážať, tak budeme mať na tomto svete len raj. V súčasnej dobe keď sa na istý čas život spomalil, tak by bolo potrebné sa k sebe správať lepšie. Ja viem že to nie vždy ide, lebo máme v sebe určité emócie. Ale pokúsme sa to zvládnuť aspoň kvôli našim rodičom a priateľom čo pri nás v každej jednej sekunde skutočne stoja.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: