Komisia oficiálne vyhlásila Weaha za novozvoleného prezidenta Libérie


Len čo predseda komisie Jerome Korkoya prečítal končené výsledky volieb, v sídle Weahovej strany prepukli oslavy, napísala tlačová agentúra AP.

Libérijská štátna volebná komisia vyhlásila v piatok, po druhom kole volieb z 26. decembra, Georgea Weaha oficiálne za novozvoleného prezidenta a Jewela Howarda-Taylora za viceprezidenta.

Obaja politici sú z opozičnej strany Koalícia za demokratickú zmenu.

Podľa komisie Weah dostal 61,5 percenta hlasov voličov, konkrétne 732 185, pričom porazil súpera – viceprezidenta vládnej Strany jednoty Josepha Boakaia. Ten získal 38,5 percenta, teda 457 579 hlasov.

Bývalý svetoznámy futbalista Weah v prvých verejných vyjadreniach po piatkovom priznaní porážky jeho súperom uviedol vo francúzštine na Twitteri, že je „poctený, že sa môže pridať k novej generácii prezidentov“.

Francúzsky prezident Macron už zablahoželal

Weah napísal tvít ako reakciu na gratuláciu francúzskeho prezidenta Emmanula Macrona. Dodal: „Musíme toho spolu veľa urobiť, aby sme urýchlili budovanie Afriky zajtrajška.“

Francúzsky prezident Macron už zatelefonoval novozvolenému prezidentovi západoafrickej Libérie, zablahoželal mu a pozval ho na návštevu. Weah pozvanie prijal.

Macron tvrdí, že bývalá futbalová hviezda a držiteľ ocenenia Futbalista roka FIFA má stále „výnimočné miesto v srdciach Francúzov“.

Weah ako profesionálny futbalista hrával okrem iných klubov aj za AS Monaco a Paríž Saint-Germain.

Do úradu nastúpi Weah v januári.

Weahovi zagratuloval v piatok aj nigérijský prezident Muhammadu Buhari. V oznámení ocenil libérijský ľud za „pokojný priebeh historického druhého kola prezidentských volieb“. Buhari označil utorkové voľby za „ďalší bod v prospech demokracie v Afrike“.

Buhari dodal, že Nigéria je pripravená spolupracovať s Libériou v záležitostiach spoločného záujmu. Weahovo víťazstvo nazval „potvrdením vôle libérijského ľudu, ktorý si želá žiť v jednote, mieri a prosperite“.

Nigérijský líder takisto ocenil odchádzajúcu prezidentku Ellen Johnsonovú Sirleafovú za prácu na premene Libérie počas jej 12-ročného pôsobenia v úrade.

Libéria, krajina založená oslobodenými americkými otrokmi, teraz zažíva prvé demokratické odovzdanie moci za posledných vyše 70 rokov, keďže laureátka Nobelovej ceny za mier Sirleafová odstúpi.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: