Depresia – súčasný zabijak ľudstva


Každý človek vo svojom živote zažil depresiu a často vie že je miestami až nebezpečná. Depresia proste nie je blbá nálada ktorá okamžite prejde, ale je to choroba kvôli ktorej ľudia páchajú samovraždy. Človek čo má depresiu tak podvedome ani nevie čo v skutočnosti robí. V skutočnosti sa ocitne v neskutočnom tranze a jeho myseľ bude duchom niekde inde. Za minulých čias depresia plnila úplne inú úlohu akú plní dnes. Veľa dôležitých okolností môže vyvolať samotnú depresiu či to môže byť šikana, sexuálne zneužívanie, nedostatok sebavedomia, úzkosť a mnohé ďalšie. Niektorí ľudia priam berú antidepresíva aby nejako utlmili tú svoju vnútornú bolesť. Depresia proste nie je stav, ktorý okamžite prejde a niekedy si to vyžaduje viacej času. Keď človek trpí depresiami tak sa často zamýšľa nad tým že či vôbec má zmysel žiť tento život. Často ľudia ktorí majú určitý pocit bezmocnosti, tak nevedia na koho sa v danej chvíli majú obrátiť. Niekedy sa priam boja rozprávať o svojom probléme, lebo budú mať pocit že sa im nedostane dostatok pochopenia.

Niekedy človek môže mať depresiu aj s toho keď zažije svoj prvý rozchod zo svojim prvým partnerom. Ja som nikdy nemával také vážne depresie vďaka ktorý by som musel robiť radikálne kroky. Ale jedna taká depresia vznikla keď sa skončil môj prvý vzťah z mojou bývalou priateľkou. Vtedy som bol vnútorne tak tým poznačený a smutný že som vtedy mal pocit, že môj život nemá v danom momente žiadny zmysel. Premýšľal som vtedy nad všetkými možnými cestami ako to vo svojom živote radšej vzdám, než by som mal bojovať. Moja depresia prakticky trvala 4 mesiace aj s mesiacom kedy začala a aj keď som sa snažil robiť niečo čo nejako zamestná moju dušu, ale vnútorne som sa cítil zle. Depresia človeka priam vnútorne zničí a ja som mal vtedy pocit že vo mne niečo zomrelo. Mal som vtedy pocit že vo mne ten dobrý a kľudný človek zomrel. Nepomáhali mi ani rôzne motivačné slová a ani povzbudenia že všetko bude dobré. Jedine čo bolo potrebné, tak bolo nechať to vnútorne vychladnúť a dať tomu čas kým to prejde. V jeden mesiac sa depresia úplne skončila tým keď mi kamarátka ktorú som poznal 6 rokov, napísala mi slová vďaka ktorým som sa zamyslel a keď som zistil že mám sesternicu ktorú som vtedy ešte nepoznal. Potom ako prešlo to obdobie, tak som cítil že sa veci začali meniť k lepšiemu. Aj niekedy určite sú také smutné obdobia, ale depresia už po nich nenastala.

Ľudia čo majú v skutočnosti depresiu, tak sa dokážu ťažko niekomu s tým zveriť. Keď vnútorne cítia že majú úzkosť, nedostatok sebavedomia, vnútorné napätie, skleslosť, ochromenú jasnosť myslenia alebo ešte niečo ďalšie, tak vtedy začína byť niečo zlé. Človek sa vo svojom živote učí často odlišovať psychickú bolesť od tej fyzickej. Keď človeka niečo bolí lebo vynakladal pri svojej práci dostatok energie a niečo robil zo sebou, tak to je tá správna bolesť. Ak aj človek niekde spadne alebo sa mu nejaký úraz, tak to zvykne zabolieť. Ako väčšinou trvá kým tá bolesť prejde, ale v skutočnosti prejde a všetky rany budú zahojené. Psychická bolesť patrí k tým najhorším čo človek reálne môže zažiť a prežiť. Človeka to môže vnútorne zmeniť a ja som tiež poznal, aké je to keď v človeku niečo zomrie a keď sa v ňom narodí niečo iné. Sú dni kedy človek stále premýšľa nad tým že kedy svoju púť na tomto svete skončí a že či dokáže vo svojom živote reálne bojovať. Niekedy je pravda taká že človek vo svojom vnútri bojuje z niečím čo je oveľa horšie a to sú jeho vlastní démoni. To čo sa niekedy deje v hlave, tak na to sa ťažko hľadá nejaké vysvetlenie. Plus by som chcel zdôrazniť že úzkosť a depresia sú dve odlišné veci. Keď človek má úzkosť tak sa bojí určitých vecí, zmien a vecí ktoré sa okolo neho budú diať. Ak má človek depresiu, tak bude na tom oveľa horšie a všetky zmeny sa prejavujú v mozgu.

Pri depresii sa stáva že sa často človeku veci vymknú s kontroly. To nie že cielene dačo reálne spraví, niekedy môže byť pod vplyvom rôznych psychotropných látok. Môže sa to prejavovať aj tak že človeku sa nechce nič robiť a často sa to prejaví aj tým že nastáva určitá vnútorná nervozita. Najhoršie na depresii je to, že sa nedá odhadnúť kedy reálne príde. Ale keď príde, tak vtedy vieme že sa niečo zlé vtedy deje. Vieme že zrazu naša myseľ nebude pracovať tak, ako by reálne mala pracovať. Zrazu človek ani nebude vedieť že v ktorom priestore sa nachádza. Keď je človek v depresii, tak musí byť zamestnaný nejakou činnosťou vďaka ktorej všetku tú zlú energiu dá zo seba preč. Vždy je lepšie niečo robiť než sedieť v kúte zo smútkom v očiach, lebo nie je dobré sa vnútorne trápiť bolesťou. Nie je dobré keď sa uzatvorí do seba a o svojom probléme reálne nikomu nepovie. Ako si človek vždy povie že či tým nebude zaťažovať ostatnýc, ale toto je absolútne nesprávne myslenie.

Depresia sa prejavuje aj v spoločenskom živote a najme keď je človek v zlej sociálnej situácii. Keď mu dostatočne štát nepomôže a dostáva až polená pod nohy. Prípadne človek stratí prácu ktorú nadovšetko miloval a má pocit že už nemá žiadny zmysel života. Presne aj toto spôsobuje depresia že človek priam začne mať samovražedné myšlienky a tie myšlienky aj uskutoční. Veľa ľudí volí najkrajnejšie riešenia že skočia pod vlak alebo sa obesia. To nie je nejaká pasia že človek si okamžite zmyslí, že si sám nejako ublíži. Je za tým viac faktorov buď človek nemá ako splatiť dlhy, príde o dom a tým sa ocitne na ulici alebo prepadne drogám a alkoholu. Proste sa to dá definovať jedným slovným spojením zlá sociálna situácia a nikdy nevieme kto v takej situácii naozaj je. Len takého človeka nemôžeme súdiť, ale musíme sa snažiť mu nejakým spôsobom pomôcť alebo bude musieť vyhľadať odborné služby psychológov alebo psychiatrov. Dnes sa človek môže obrátiť aj na psychologickú poradňu pre mladých IPčko alebo na rôzne horúce linky. Ale je dôležité s určitým človekom čo cíti pocity bezmocnosti, úzkosti a samovražedné myšlienky komunikovať o veciach ktoré ho trápia. Proste treba robiť všetko preto, aby človek nespáchal samovraždu.

Ten posledný bod ktorý by som rád načrtol je depresia v hudobnom priemysle. Mnoho hudobníkov neraz odišlo zo sveta nie preto že chceli, ale preto že v detstve zažili nejakú situáciu ktorá ich vnútorne poznačila. Pred dvoma dňami odišiel zo sveta Chester Bennington ktorý niečo podobné zažil a bol tým poznačený na celý život. Bohužiaľ tento boj nevydržal, ale jedno je jasné, že jeho duša sa oslobodila od vecí ktoré ho trápili a zostane v našom srdci navždy. Napríklad v USA takéto horúce linky fungujú nepretržite a každý človek čo sa cíti bezmocný, tak môže na ne zavolať a vyrozprávať sa o svojom vnútornom trápení ktoré má. Preto treba robiť všetko, aby človek zbytočne nepremárnil svoj život a nespáchal samovraždu. Depresia je zabijakom ľudstva a nesmieme dovoliť aby nás v živote porazila. Nesmieme ani pomyslieť že si nejakým spôsobom ublížime aj keď sa nedá vynúť že pár ľudí bude nad tým uvažovať.

V živote si treba uvedomiť že depresia patrí k tým najzávažnejším ochorením ktorým trpí čoraz viac ľudí. Niektorým ľudom to dokáže prejsť po určitom čase a iným to veľa dlho trvať kým im to prejde. Ale je veľmi dôležité aby človek čo je v takom zlom stave, aby našiel odbornú pomoc. Nie preto že je ten človek blázon, ale preto že má určité trápenie o ktorom sa skrátka musí z niekým vyrozprávať. Je jedno či o tom rozpráva zo svojimi blízkymi alebo lekármi, ale jedno je jasné že keď o tom povie, tak sa mu vnútorne uľaví. Proste treba ľudom čo sú v zlej situácii pomôcť čo najskôr a nie ich okamžite odkopnúť. Treba ľudom hovoriť že ich máme radi a stáť pri nich v dobrom a aj v zlom. Nedovoľme aby depresia ľudí položila na kolená alebo ich poslala na druhý svet. Je dôležité aby sa o depresii hovorilo a robilo sa všetko preto, aby sa predišlo ďalším premárneným životom. Je veľmi dôležité vytvoriť nejakú verejnú diskusiu kdekoľvek v spoločnosti, kde by sa hovorilo o rizikách depresie a jej negatívnych dopadoch. A ľudia čo sa v takomto stave ocitnú, tak by sa nemali báť o tom otvorene hovoriť, lebo iba verejnou diskusiou sa môže nájsť riešenie ako ľudom s depresiou pomôcť. Proste je dôležité nemlčať a nedusiť určité veci v sebe, lebo potom sa človek bude zbytočne trápiť. Preto je dôležité aby sa každý problém riešil čo najskôr, aby potom nebolo neskoro.

http://www.zdravie.sk/clanok/44337/prevencia-samovrazdy

http://www.zdravie.sk/clanok/27634/telefonicke-linky-pomoci

http://ipcko.upside.sk/

 

 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: