Vo Svetovom indexe mieru vedie Island, Slovensko je na 26. mieste


Slovensko v porovnaní s rokom 2016 pokleslo o dve miesta a obsadilo 26. pozíciu (za Rumunskom a pred Botswanou).

Belgicko sa z dôvodu vlaňajších teroristických útokov a nárastu teroristických hrozieb ocitlo na 19. mieste Svetového indexu mieru 2017. Rebríček krajín podľa úrovne mieru na ich území bol prezentovaný včera v Bruseli.

V poradí už 11. hodnotenie krajín podľa úrovne mieru predstavil Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP). Najmierovejšou krajinou sveta zo 163 zaradených do prieskumu je Island, za ktorým nasleduje Nový Zéland a Portugalsko.

Podľa tohto indexu všetky členské krajiny EÚ patria do “mierovej zóny”. Belgicko sa tohto roku ocitlo na 19. priečke spolu so susedným Holandskom. Slovensko v porovnaní s rokom 2016 pokleslo o dve miesta a obsadilo 26. pozíciu (za Rumunskom a pred Botswanou).

Posledných desať najmenej mierových krajín sveta sú Ukrajina, Stredoafrická republika, Sudán, Líbya, Somálsko, Jemen, Južný Sudán, Irak, Afganistan a Sýria.

Tlačová agentúra Belga zdôraznila, že Belgicko je v pásme „vysokomierových“ krajín, podobne ako škandinávske krajiny, Nemecko alebo Singapur.

Správa IEP sa zameriava najmä na rastúci vplyv terorizmu v ekonomicky vysoko rozvinutých štátoch a upozorňuje na skutočnosť, že počet úmrtí súvisiacich s terorizmom v krajinách OECD vzrástol od roku 2007 o 900 percent, čo sa týka predovšetkým Turecka, Francúzska, USA a Belgicka.

Belgicko sa do týchto štatistík dostalo po dvoch teroristických útokoch v Bruseli z 22. marca 2016, ktoré si vyžiadali 32 obetí na životoch a 340 zranených.

Zvýšený vplyv terorizmu poznačil v indexe aj postavenie Francúzska, ktoré oproti vlaňajšku kleslo o päť pozícií – na 51. priečku.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: