Desatoro z lekárne: Pozor na správne užívanie liekov


Medicína vie výrazne predĺžiť priemernú dĺžku ľudského života. Viaceré choroby je schopná úplne vyliečiť, ale u chronických ochorení sú ľudia nútení – hoci aj natrvalo – užívať lieky.

Na čo všetko myslieť, aby nám lieky mohli pomôcť v najväčšej možnej miere?

1. Kedy lieky podávať?

Účinok liekov, ktoré prehltneme, je ovplyvnený tým, čo jeme a čo pijeme. Venujte pozornosť tomu, či sa má podávať nalačno alebo po jedle. Ak je nalačno, mali by ste ho užiť najskôr dve hodiny po poslednom jedle. Uviedol to Český rozhlas.

Najmenej dve hodiny od užitia by ste lieky nemali jesť. Ak sa má liek rozpustiť v ústach alebo pod jazykom, nehrýzte ho. Hodinu po rozpustení tablety by ste nemali jesť, piť alebo fajčiť.

2. Čím zapíjať?

Lieky, ktoré je potrebné prehĺtať (tabletky, tobolky alebo dražé) zapite vždy dostatočným množstvom tekutiny. Optimálne je zapíjať lieky obyčajnou vodou a to postojačky alebo vzpriamenej polohe v sede. Nikdy nezapíjajte lieky alkoholom. Nie je vhodné ani zapitie mliekom alebo grapefruitovou šťavou. Môžu narušovať účinok niektorých liekov.

3. Naštudujte si liek

Prečítajte si príbalový leták každého lieku, ktorý chcete užiť. Venujte pozornosť najmä odstavci o spôsobe podávania, ale tiež informáciám, ktoré sa týkajú možných interakcií alebo nežiadúcich redakcií. Práve tieto údaje sú povinnou súčasťou letákov.

4. Škodí vám liek? Povedzte to lekárovi

Ak dostanete nový liek, uistite sa, či lekár vie o ostatných vašich liekoch. Kombinácia nežiadúcich liekov môže spôsobiť problém. Môžu ho vyvolať užívaný iný liek alebo niektorá potravina.

Nezabudnite, že lieky nie je možné kombinovať s alkoholom. Aj fajčenie môže ovplyvniť účinky mnohých liekov. Interakcie môže vyvolať tiež mlieko v mliečnych výrobkoch, cesnak či ginko. O zmene liečby následne rozhodne lekár.

5. Ste zábudlivý? Nehanbite sa

Ak si viaceré lieky nepamätáte, napíšte si ich názvy na papierik. Noste ho v peňaženke alebo pri dokladoch.

6. Myslite na zdravie detí

Opatrné pri užívaní musia byť tehotné ženy a kojace matky. Niektoré lieky sa v tomto čase nemôžu užívať. Chemické látky prenikajú do placenty do tela vyvíjajúceho sa plodu, alebo do materského mlieka. Môžu ohroziť priebeh tehotenstva alebo zdravie kojenca.

7. Pozor na kvapkanie

Ak užívate liek vo forme kvapiek, využívajte správne dávkovanie cez kvapadlo, ktoré je súčasťou balenia lieku. Iné kvapadlo, ktoré máte doma, sa môže líšiť so svojím obsahom a jeho použitie môže viesť k zlému dávkovaniu.

8. Dbajte na čistotu

V prípade lieku určených na aplikáciu na kožu, je vhodné miesto dokonale vyčistiť a prípadne vydezinfikovať, aby liek dobre priľnul k pokožke.

9. Ste sám sebe lekárom?

Problém môže spôsobiť kombinácia predpísaných a voľne dostupných liekov. Môže ísť napríklad o lieky proti hnačke, s antracidmi alebo lieky proti horúčke na béze kyseliny acetylsalicylovej.

Ak chcete užívať voľne predajný liek, spýtajte sa v lekárni, s akými liekmi ho môžete kombinovať.

10. Staré lieky hoďte do koša

Dodržiavajte spôsob skladovania lieku, ktorý je uvedený na príbalovom letáku. Vždy uchovávajte lieky mimo dosahu detí. Nikdy ich nepoužívajte, ak majú po dátume spotreby.

Ak zmenia farbu, štruktúru alebo konzistenciu, prestaňte ich užívať a poraďte sa s lekárnikom, ktorý vám liek vydal.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: