Vplyv médií na ľudí 2: Manipulácia verejnej mienky a uvedomelé vnímanie sveta


Keď som štyri roky dozadu písal článok Vplyv médii na ľudí ktorý sa primárne venoval len médiám, tak som nečakal že bude tak úspešný a pravdivý. Za posledné roky som si prečítal strašne veľa článkov či tie mainstreamové a aj tie alternatívne. Nepovažujem všetky médiá za zlé a stále sú novinári, ktorých prácu si vážim. Len čoraz viac nadobúdam pocit že médiá ovplyvňujú veľkú časť diania vo svete. Často niektoré veci sú priam vyvedené s kontextu a nie vždy sa zakladajú na pravde. Čoraz viac chýba objektívna žurnalistika a niekedy všetko začne len obyčajným nadpisom. Presne ten nadpis ktorým sa začína každý jeden článok, tak ukáže že či ľudia sa skutočne naštvú. Postupne sa ukáže že či ľudia dokážu dôverovať médiám ako takým a že či budú veriť každej informácii čo napíšu. Najväčší problém nie je v tom že či určitý článok napíšu dobre, ale že či ten článok bude odrážať danú skutočnosť. Niekedy naozaj stačí keď je v článku iná fotka ktorá neodráža danú skutočnosť a je s iného obdobia. Niektoré správy ktoré sú napísané, tak sa stávajú nezmyslami a potom sa nemožno čudovať že ľudia neveria médiám.

Čoraz viac sa ľudia stretávajú s názormi že mainstreamové médiá prinášajú fakty a tie alternatívne prinášajú klamstvá. Skôr je to opačne a ľudia preto čoraz viac čítajú alternatívne správy, lebo sa venujú hlbšie problému. V skutočnosti nejde o nejaké priame zastávanie sa jednej strany, ale tu sa treba zamyslieť že či médiá majú skutočne tak veľkú moc. Skutočne žijeme v dobe kedy už ani nevieme rozoznať že čo je pravda a čo nie. Len vieme že každé médium určitú informáciu čerpá s určitého zdroja. Taký najviac frekventovanejší zdroj je práve TASR, ktorý uvádzajú takmer všetky médiá na Slovensku. Nevravím že sú všetky články nepravdivé, lebo niekedy aj mainstreamové médium dokáže priniesť prekvapivú pravdu. Len žijeme v nejakom matrixe a určité informácie nás môžu veľmi ovplyvniť. Tu sa nedá absolútne povedať že ktoré médium má na nás najväčší vplyv, lebo v skutočnosti je to každé jedno. Skrátka sa ukáže že ako je masa ovplyvniteľná a že či dokážu posúdiť pravdivosť informácii.

Všetky informácie dostávame buď v tlačenej alebo v elektronickej forme, po prípade určité informácie sa dozvieme z rádiá, televízie a s iného zdroja teda rôzne sociálne siete. Médiá často manipulujú s verejnou mienkou a často prekrúcajú určité skutočnosti. Doslova nám je určené čomu máme veriť a čomu nie, lebo v tomto spočíva celá tá manipulácia. Naše vedomie vníma impulzívne správy čo sú prezentované a veci ktoré nemusia byť pravdivé. Často sú slová ľudí čo využívajú nejakým spôsobom mediálny priestor prekrútené. Realita je úplne iná než nám ju prezentujú televízia, internet a iné médiá. Nie je správne, keď sa niekomu určuje že čo si má myslieť a čomu má veriť. Je na zamyslenie že nám ten kurz myslenia určuje politická korektnosť. Čo je myslené dobre, tak je nesprávne a to čo je nesprávne, tak je správne. Doslova je tu taký zvláštny paradox, ktorému niekedy ani sám nerozumiem. Niektoré veci sú tak absurdné že sa nad nimi treba neustále zamýšľať. Treba hľadať neustále riešenia s ktorými budú spokojný všetci naprieč spoločenským spektrom.

Niekedy už aj médiá sú obeťami rôznych útokov a často je im vyčítaná práve tá neobjektivita. V skutočnosti sa treba zamyslieť že kde sa stala chyba. Je niekedy ťažšie posúdiť, či niekedy ľudia budú opäť dôverovať médiám. Alternatíva tiež nie je vždy dokonalá a určití ľudia v nej sa môžu tiež mýliť. Skrátka tiež určite nie sú bezchybný a tiež sa im stane že dokážu uviesť nepravdivý zdroj. Nikto z nás nevie reálne povedať že čo je vymyslená správa a že čo sa zakladá na pravde. Len si niekedy treba viac vypočuť názory ľudí a vtedy prídeme na to, že čo je v skutočnosti pravda. Prídeme na to že tú skutočnosť nevidíme, lebo to nejakým spôsobom nevnímame. Vnímame len to čo vidíme že je napísané a potom začneme nad tým všetkým rozmýšľať. Každý človek má svoj vlastný rozum a je na každom človeku že čomu reálne uverí. Svet sa neustále mení a my sa meníme s ním každým rokom a postupne na veci máme vplyv.

Ľudia si čoraz viac uvedomujú že pravdy sa dá dopátrať aj inde. Internet sa stáva najsilnejším prostriedkom vďaka ktorému sa dá nájsť naozaj všetko. Niekedy už ani netreba čítať bulvár, aby si človek uvedomil že koľká bije. Ale ľudia si stále viac uvedomujú čo je pravda a čo nie. Rozoznávajú skutočnosť a uvedomujú si že cesta za pravdou je nesmierne kľukatá a ťažká. Bojovať za šírenie správnych myšlienok je čoraz ťažšia práca a neraz tú prácu komplikujú aj ľudia ktorí nie sú veľmi nadšený keď niekto o nich hovorí pravdu. Je to tak najme pri ľuďoch čo robia investigatívnu žurnalistiku a pomenúvajú veci pravým menom na čo bežné médiá nemajú odvahu. Buď nemajú odvahu alebo skrátka slušne povedané nechcú. Skrátka ten strach že ich niekto vyhodí s práce je omnoho silnejší než zdravé ľudské presvedčenie. Vnímam to ako veľký problém ktorý doslova ovplyvňuje celú spoločnosť a priam ju miestami aj polarizuje.

Médiá sú neraz vnímané ako opozičné strany, ktoré sa snažia ovplyvniť verejnú mienku. Možno že nie všetci budú s tým súhlasiť, ale vplyv médií na ľudí je enormne veľký. Bolo by správne keby sa vytvorí nejaká diskusia kde sa všetky argumenty voči médiám správne aj odôvodnia. Dôležité by bolo aby nebola vypočutá len jedna strana teda tá mainstreamová, ale aj tá alternatívna. Podstatné je aby sa v mediálnej oblasti našiel nejaký kompromis ktorý by dokázal uspokojiť všetky strany naprieč spoločenským spektrom. Treba rešpektovať ak niekto s niečím nesúhlasí a nie je ovplyvnený väčšinovým názorom. Každý si nájde že čomu skutočne uverí a ukáže sa na akej strane v skutočnosti je. V dnešnej dobe nie je ako tak dôležité že či je človek hľadač pravdy, ale že či dokáže rozoznať skutočnosť od falošnosti.

Toto pokračovanie je jasným dôkazom že myslenie ľudí sa zmenilo. Že si viac uvedomujú čo je pravda a čo je výmysel vďaka čomu dokážu odlišovať. Sú ešte ľudia čo ešte nie sú prebudený a stále ich vedomie blúdi. Neustále tápajú v tme a ani sami nevedia čo je v skutočnosti pravda. Ale tento boj určite nie je márny a stále má svoj zmysel. Len je dôležité aby mainstream a alternatíva prestali medzi sebou neustále bojovať. Mali by si obe strany uvedomiť že ako vo veľkej miere ovplyvňujú masy ľudí. Ale netreba hádzať všetky médiá do jedného vreca, lebo v každom médiu je nejaký výnimočný redaktor alebo redaktorka, len to treba poctivo sledovať. Vždy sa nájde niekto komu budeme fandiť a pri kom povieme že informuje pravdivo. Sú medzi nami aj poctiví a slušní novinári ktorí svoju prácu robia skvele a takým ľudom treba držať palce.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: