Druh


Stále premýšľam že čo sa v poslednej dobe deje s našim svetom. Pomaly som tomu prestal rozumieť a zisťoval že či veci čo sa dejú sú správne. Že či má význam bojovať o to, aby boli zachované hodnoty za ktoré ľudia bojovali. Sme veľmi zvláštny druh ktorý sa zmieta vo svete plnom nejasných odpovedí. Namiesto nejakej ľudskosti sa určitým spôsobom odvraciame od seba a myslíme si že je to správne. Skrátka naše svedomie nie je vždy najčistejšie a musíme si priznať že sa zlé veci dejú kvôli nám. Zbytočne sa hádame medzi sebou a skutočne by stačilo všetko vyriešiť zo zdravým rozumom. Je načase sa zamyslieť nad tým, prečo sme reálne tu a že prečo určité veci dopúšťame. Prečo stále voči sebe bojujeme a myslíme si že všetko čo je odlišné, je zlé. Už zabúdame na to, aké je to podať pomocnú ruku a uzavreli sme sa do seba. Nevravím že je to tak u všetkých, ale viem že niekedy nám to zrkadlo ukáže kto aký je. Niekedy sa riešia zbytočné problémy, ktoré v skutočnosti ani nevieme ovplyvniť a myslíme si že dokážeme pomôcť celému svetu ale nejde to. Môžeme v skutočnosti urobiť len to, čo nám reálne dovoľujú možnosti. Ale v skutočnosti nejde len o nás a súčasťou nášho sveta sú aj zvierací priatelia. Aj oni sú súčasťou planéty na ktorej žijeme a často znášajú obete od zlých a nepríjemných ľudí, preto si tiež zaslúžia pomoc. Často tá planéta dostáva zabrať, lebo pravdepodobne je preľudnená alebo sa raz preľudnenou skutočne stane.

Namiesto neustáleho bojovania medzi sebou, tak by sa malo riešiť ako držať pokope. Dnes súčasné priateľstvá končia už len pri nejakej zrade alebo podraze. Niekedy stačí vyrozprávať človeku nejaké tajomstvo a on to povie všetkým okolo seba. Vtedy sa ukáže že to moc úprimné nebolo, skôr sa začne prejavovať zloba a úplná nenávisť. Vtedy sa ukáže, že sa v človeku niečo radikálne zmenilo a už sa to nevráti späť. Sme v niektorých momentoch prílišne konfliktný a v zložitých situáciach sa aj zvieratá správajú lepšie. Neustále voči niečomu bojujeme a vieme že tento boj vedieme maximálne len sami zo sebou. Je naozaj len na nás, akým smerom sa bude vyvíjať naša civilizácia a že či všetko pôjde smerom k lepšiemu. Áno vnútorne som skeptik, ale určite sa nevzdávam a verím že každý človek má v sebe to povestné dobro. Žiadny človek sa nenarodil s tým že bude okamžite všetko okolo seba odsudzovať a riešiť že je niekto nejakej rasy. Dôležité je byť človek čo má srdce na správnom mieste a uvedomuje si že chce byť súčasťou našej planéty. Nemali by sme zatvoriť dvere pred ľuďmi čo nás reálne prosia o pomoc. Skrátka vykašlať sa na nejakú sebeckosť a povedať si že to skúsime. Skúsime to nielen pre dobrý pocit, ale preto že zlepšíme niekomu okolo seba život.

Vo svete sa deje príliš veľa násilia a ľudia si medzi sebou ubližujú. Už nás ten sled správ tak ovplyvnil, že už ani nevieme vnímať tú pozitívnu tvár života. Aj ja si uvedomujem že radšej by som sa stále smial, ale musím byť realista a prijať život zo všetkým aj z nedokonalosťami. Niekedy už sa všetky životné situácie súdia len s prostredia domova a potom sa ľudia ťažko vedia vcítiť. Lebo v skutočnosti pozadie problémov málokto pozná a často sa stáva že médiá prekrútia určité veci. Zrazu pravda nemá žiadnu hodnotu a ukazuje sa, že žiť v klamstvách a polopravdách je pohodlnejšie. Niekedy sa mi zdá že v skutočnosti málo bojujeme o veci ktoré považujeme za správne alebo nechceme lebo komfortná zóna je lepšia. Ale postupne sa vytvára určitý sebaklam a v tom sebaklame by nebol najradšej žiaden človek. Sme ľudia a nebudeme vedieť vždy zmeniť sled udalostí, ale keď máme možnosť na nejakú zmenu treba ju reálne urobiť. Proste nájsť v sebe tú stratenú sebadôveru a povedať si, že dokážeme všetko na čo pomyslíme. Len si nemôžeme neustále podrážať nohy a robiť si zle, týmto sa ešte žiadny problém nevyriešil.

Ja si uvedomujem každý deň že je lepšie hľadať cestu, ako zlepšiť tento svet. Cestu ktorá pomôže všetkým ľudom bez rozdielu a myslieť že najdôležitejšia vec na svete je mať pokoj v duši. Na tom záleží aby bol pokoj v duši a aby na svete vládol mier. Aj keď ťažko sa to vraví, keď niektorí ľudia bojujú o svoje životy. Niekde priam zúri psychologická a priam až geopolitická situácia, kde sa svet snaží poraziť teroristov ktorí okupujú určité územia. Namiesto toho aby sa ľudia vzájomne vo vládach hádali, tak by mali riešiť reálne problémy. Reálne problémy na ktoré sa neustále poukazuje a všímali si podnety ľudí. To nemyslím čisto konkrétne na slovenskú vládu, ale konkrétne na všetky vlády čo majú priamu moc a ktoré môžu niečo reálne meniť. Lebo skrátka majú mandát od ľudí a ľudia skutočne čakajú že budú riešiť ako pomôcť ľudom. Namiesto toho sa v skutočnosti riešilo ako treba zbombardovať iné štáty a zvrhávať legitímnych prezidentov. Dôležité je postaviť záujmy ľudí nad tie ostatné záujmy, lebo tí ľudia sú v skutočnosti na prvom mieste a nikto iný. Tí ľudia si volili politikov a oni od nich čakajú že budú plniť veci, ktoré majú vo svojom predvolebnom programe.

Nezatvárajme dvere pred ľuďmi čo potrebujú pomoc, len preto že je utečenecká kríza. Len treba rozlišovať kto reálne chce sa prispôsobiť a kto nie, len nie všetkých súdiť. Nie všetci v živote môžu za to, že majú inú farbu pleti alebo že majú iné vierovyznanie. Sme určitý druh či ľudí alebo zvierat a každý má tie pudy iné. Každý vo svojom vnútri cíti niečo iné a podvedome robí veci, tak ako to cíti. Nenarodili sme sa preto, aby sme pred niekým zavreli dvere a pred niekým iným ich otvorili. Všetci v živote tu majú svoje miesto a je na každom či to reálne vie. Každý človek má svoj význam a dôležité je sa vcítiť do pocitov ľudí. Dôležité je nájsť v tejto zložitej dobe nájsť nejaké kompromisy a vedieť v správnom momente ustúpiť. Treba vedieť načúvať ľudom a počúvať čo skutočne vravia. Uvedomiť si, že veci čo vravia tak nevravia len tak. Každý máme na tomto svete určité poslanie, ktoré musíme splniť a vieme že sa to neudeje náhodne. Dôležité je aby sme reálne zabojovali a nevzdali vecí ktorým reálne veríme, lebo v skutočnosti je všetko iba na nás. Len my môžeme veci v živote zmeniť, pokiaľ dokážeme skutočne bojovať. Nikto za nás určité veci skrátka neurobí, skrátka musíme robiť tie kroky robiť my.

Viacmenej je dôležité na našu spoločnosť apelovať aby viac bojovala. Treba apelovať aj na mocných ľudí aby začali riešiť problémy a nežili v tej svojej vnútornej bubline na základe ktorej nevnímajú skutočnú realitu. Je dôležité aby sa namiesto zbraní a násilia začal skutočne používať zdravý rozum. Treba stavať mosty a nie oddeľovať sa na základe určitých predsudkov aj keď každý má právo na iný názor. Dôležitejšia by mala byť v našom živote jednota než sa neustále hádať kto má v čom pravdu. Nemalo by záležať že s kým reálne súperíme, ale že či sa dokážeme v dôležitých veciach skutočne spojiť. Aspoň by to trebalo skúsiť po tej ľudskej stránke, keď už by to nešlo inak. Však stále žije nádej že nikdy nie je neskoro zmeniť svet. Len je dôležité veriť a nájsť v sebe tú svoju stratenú sebadôveru, lebo len na tom skutočne záleží. Keď sa budeme stále pozerať na to kto si o nás čo myslí, tak sa tým nikde neposunieme. Najme je dôležité neprepadnúť celej tej beznádeji a viacej si veriť.

Veronika Strapková tiež vo silnej piesni Kind spieva presne o tom, že ľudia by mali byť k sebe lepší a verí že existuje ľudskosť. Ja tiež verím že v každom jednom človeku je niečo jedinečné, len niekedy si to vyžaduje určitý čas, kým to nájde. Verím že každý človek sa v tomto posolstve reálne nájde a povie si, že som mal v niečom pravdu. Prestaňme sa neustále voči niečomu hádať a skúsme skutočne nájsť ten kompromis a nie neustále voči sebe bojovať. Sme určitý druh a je dôležité aby sme všetci držali spolu. To je jediná cesta ako sa dá niečo zmeniť k lepšiemu a aj tá najmenšia zmena môže nejakým spôsobom pomôcť. Naozaj sa vykašlime na to, že nás niektoré maličkosti rozladia a mali by sme si uvedomiť že aké máme hodnoty. Len od nás závisí život celej našej planéty a to že či raz všetci nezanikneme spoločne zo všetkým čo tu máme. Naozaj si treba uvedomiť že prečo tu reálne sme a takto sa k tomu musíme postaviť, skrátka žiadne vyhováranie. Treba si uvedomiť že každý človek dokáže zmeniť svet na lepšie miesto, len je dôležité chcieť. Treba nezaostávať za ostatnými a kráčať ďalej, teda nie preto že si to vyžaduje doba, ale preto lebo je všetko len na nás. Svet sa stane lepším miestom maximálne len vtedy, keď si ľudia nebudú navzájom robiť zle a budú sa viac rešpektovať.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: