Čo môžu očakávať Slováci od roku 2017 v ekonomike?


Naša krajina by mala v tomto roku zažiť citeľný ekonomický rast. Problémy môžu mať domácnosti, ktoré sa priveľmi zadlžili.

Slovensko by sa malo v roku 2017 tešiť z celkom svižného ekonomického rastu, ktorý by mal byť väčší než tri percentá. Najväčší vplyv na rýchlosť našej ekonomiky budú mať predovšetkým politické udalosti v Európe.

Napriek pozitívnym predpovediam, sa však životná úroveň niektorých skupí ľudí zlepšiť nemusí.

Rozhodne politika

Analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli očakáva v Európe a aj na Slovensku pokračovanie mierneho rastu z predchádzajúceho obdobia.

Upozorňuje však, že podobne ako vlani môžu ekonomiku EÚ výraznejšie destabilizovať politické témy.

„Očakávam, že tento rok bude viac ovplyvnený politickým vývojom a ten bude zasahovať do statusu quo, ktorý nastolil istú stabilitu s miernym rastom hospodárstva v Európe,“ hovorí Reguli.

Voľby v Nemecku a Francúzsku

Aj analytik spoločnosti Trim Broker Ronald Ižip predpokladá, že v ekonomickej oblasti bude hrať prím politika. Veľký vplyv budú mať výsledky volieb v dvoch najväčších krajinách Európskej únie – Francúzsku a Nemecku.

Odborníci sa zhodujú aj v tom, že v roku 2017 sa vďaka svižnému hospodárskemu rastu postupne zlepší stav našich verejných financií.

Ten by však mohol byť oveľa rýchlejší, pokiaľ by vláda nekládla podnikateľom toľko prekážok.

„Problémom slovenskej ekonomiky však naďalej zostanú regulačná záťaž, dane a odvody, ktoré stále výrazne brzdia rozvoj podnikania. V prípade, že vláda bude robiť rozumné rozhodnutia v tomto smere, vidím priestor aj na pozitívny pohyb v rámci hospodárstva,“ dodal Reguli.

Opatrne s optimizmom

Na druhej strane Ižip krotí priveľký optimizmus, ktorý vyvolávajú vládne či bruselské prognózy o očakávanom raste slovenského hrubého domáceho produktu (HDP).

„Slovensko sa dočasne javí ako ostrov stability. Avšak pod povrchom vidíme stále zhoršovanie sa životnej úrovne ľudí,“ približuje.

Ižip upozorňuje, že na Slovensku budeme vidieť pokračovanie nárastu zadlženia, najmä hypotekárneho, čo je hrozbou do budúcnosti. Najmä v prípade, ak sa bude skutočne riešiť samotné prežitie eurozóny.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: