Trump požiadal o bezpečnostnú previerku pre svojho zaťa


Donald Trump chce, aby sa jeho zať mohol zúčastňovať na stretnutiach, pri ktorých sa budúci prezident bude dozvedať tajné informácie.

Novozvolený americký prezident Donald Trump požiadal o bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa pre svojho zaťa Jareda Kushnera. Týmto bezprecedentným krokom chce dosiahnuť, aby sa Kushner – manžel jeho dcéry Ivanky – mohol zúčastňovať na stretnutiach, na ktorých sa budúci šéf Bieleho domu dozvedá prísne utajované skutočnosti.

Informovala o tom v noci nadnes televízia NBC News, podľa ktorej nie je jasné, či Kushner požadovanú previerku vôbec dostane, ani či by to nebolo v rozpore s platným zákonom proti nepotizmu. Tento zákon zakazuje prezidentom USA, aby vymenúvali do vládnych a federálnych pozícií svojich príbuzných.

Donald Trump sa v utorok prvýkrát od svojho volebného víťazstva zúčastnil na tzv. dennom prezidentskom brífingu. Na týchto pravidelných schôdzkach sa prezident USA oboznamuje s aktuálnymi informáciami amerických tajných služieb, ktoré podliehajú prísnemu utajeniu. Tieto brífingy každodenne absolvuje Barack Obama, a odteraz i Donald Trump, ktorý ho v januári nahradí v Bielom dome.

Podľa nemenovaných zdrojov NBC News požiadal Trump o to, aby sa na ďalších takýchto brífingoch mohli spolu s ním zúčastňovať aj generál vo výslužbe Michael Flynn a jeho zať Jared Kushner.

Nie je jasné, či ju dostane

Zatiaľ čo generál Flynn potrebnú previerku má, Kushner ju môže získať najskôr o niekoľko týždňov, a pritom nie je isté, či by ju vôbec dostal.

Členmi Trumpovho prípravného tímu, ktorý má zaistiť hladké prevzatie moci novozvoleným prezidentom, sú okrem Kushnera aj viacerí ďalší členovia Trumpovej rodiny, a to dcéra Ivanka a synovia Donald a Eric.

Od roku 1967 platí v USA zákon, ktorý má zabrániť tomu, aby sa do dôležitých funkcií v orgánoch federálnej vlády dostávali príbuzní úradujúcich prezidentov. Trumpovi poradcovia však podľa NBC News budú zrejme argumentovať, že prípravný tím je len dočasnou pracovnou skupinou, a nie o oficiálnym vládnym orgánom.

Trumpove deti okrem toho avizovali, že aj v budúcnosti budú pôsobiť ako otcovi poradcovia, avšak len v neoficiálnych a neplatených pozíciách. Podľa viacerých právnych expertov by však aj toto bolo v rozpore s účelom a duchom platného zákona proti nepotizmu, uvádza NBC News.

Podľa právnika Bradleyho Mossa, špecializujúceho sa na otázky národnej bezpečnosti, je Trumpova žiadosť o previerku pre Kushnera ako vlastného príbuzného bezprecedentným krokom. Podľa Mossa nie je možné, aby sa s prísne utajovanými skutočnosťami oboznamoval nejaký neformálny poradca.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: