100 rokov, odkedy si Slováci prvý raz pretočili hodiny


Ľudí opäť čaká prestavovanie hodín o jednu hodinu späť. Aj keď v mnohých digitálnych mechanizmoch dôjde ku zmene automaticky, je dobré mať posun letného času na zimný na pamäti.

Posun času znižuje počet nehôd

Tradícia zmien času siaha podľa magazínu Live Science až k jednému zo zakladateľov Spojených štátov Benjamin Franklin. Inšpiroval sa Francúzom Davidom Prerauom, autorom knihy Chyťte denné svetlo, počas svojho pobytu v Paríži.

Niektorí tvrdia, že práve Franklin mal byť otcom návrhu na zavedenie letného času. Žiadny podobný návrh však z 18. storočia nie je historicky dochovaný. Známy je až návrh entomológa Georgea Vernona Hudsona z Nového Zélandu, ktorý v roku 1895 navrhoval až dvojhodinový posun.

Motiváciou k zmene času bola úspora energie pri efektívnejšom využívaní denného svetla. Neskôr sa preukázalo, že posunutie súmraku na menej exponovaný čas štatisticky znižuje počet automobilových nehôd. Zmeny času však majú aj množstvo odporcov.

Vo väčšine krajín sveta sa čas nemení

Tento rok si na Slovensku nastavíme hodiny o hodinu späť 30. októbra o 3. hodine ráno, teda na 2. hodinu ráno. Ide o slovenský záväzok EÚ ako členskej krajiny. V USA letný čas skončí až v prvú novembrovú nedeľu 6. novembra.

Prvé posúvanie hodiniek Slováci zažili v roku 1916 vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. V USA začali letný čas používať o dva roky neskôr. V Kanade ho zaviedli už v roku 1908. Podľa webu timeanddate.com používa letný čas menej ako 40 percent krajín sveta.

Ďalšou zaujímavosťou je, že nie všade, kde dochádza k zmene času, si hodiny posúvajú o hodinu. Napríklad na Ostrove lorda Howa ide iba o polhodinový posun. Z histórie sú tiež známe 20 a 40 minútové časové posuny.

Vo svete žije veľa odporcov pravidelných zmien času. Tvrdia, že narúšajú ľudský biorytmus. Ku komplikáciám tiež môže dôjsť pri komunikácii so zahraničím.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: