V Británii poznajú čas odchodu z EÚ


Spojené kráľovstvo formálne opustí Európsku úniu zhruba v decembri 2018.

Napísal to na blogu minister pre brexit David Davis. Článok 50 Lisabonskej zmluvy o reforme EÚ chce Londýn aktivovať už na konci tohto roku. Davisov pohľad na výstupné rozhovory sa zhoduje s predstavami premiérky Theresy Mayovej. Už skôr vyhlásila, že aktiváciu článku neočakáva pred koncom tohto roka.

Podľa Davisa si prípravy vyžiadajú určitý čas. „Celý proces by mal byť dokončený tak, aby mohol byť článok 50 spustený pred koncom tohto alebo na začiatku budúceho roka,“ napísal.

Do decembra 2018 tak očakáva formálnu odluku od Únie. V roku 2020 pred parlamentných voľbami budú podľa neho konzervatívci schopní ukázať voličom prvé úspechy hospodárstva, ktoré budú zamerané na globálne obchodovanie.

Londýn čaká spory v rokovaniach

K otázke prístupu na jednotný úniový trh Davis uviedol, že by bolo ideálne, keby Británia pokračovala s Úniou v bezcolnom obchodovaní. Osobne to považuje za pravdepodobné. Hoci očakáva, že vyjednávania budú sprevádzať spory.

„Hneď ako európske krajiny zistia, že sa v otázke kontroly našich hraníc nechystáme ustúpiť, budú chcieť rokovať podľa svojich vlastných záujmov,“ predpokladá Davis.

Predstavitelia EÚ vyhlasujú, že Londýn si môže prístup na jednotný trh udržať len vtedy, ak bude súhlasiť s jeho štyrmi piliermi: slobodou pohybu ľudí, služieb, tovaru a kapitálu. To sa však vylučuje s predpokladaným obmedzením migrácie do Británie.

Čaká sa na kreovanie vlády

Británia sa neponáhľa s „rozvodovým procesom”. Agentúra Reuters citovala slová doterajšieho šéfa britskej diplomacie a nového ministra financií Philipa Hammonda, ktorý dnes povedal, že Británia ešte nerozhodla o tom, kedy aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, aby tak umožnila oficiálny proces odchodu krajiny z EÚ.

Hammond na otázku rozhlasovej stanice LBC, či vláda aktivuje článok 50 do konca roka, uviedol, že najskôr treba počkať na ukončenie procesu vytvárania novej vlády a keď budú všetci členovia kabinetu vymenovaní, nový tím „si sadne a začne diskusie o stratégii rokovaní” s EÚ.

Priznal, že rozhodnutie voličov zahlasovať za brexit predpokladá aj to, že Británia opustí jednotný trh EÚ, pričom Londýn bude musieť vyrokovať novú dohodu o prístupe na európsky trh, už len v postavení “blízkych susedov a obchodných partnerov”.

Lídri EÚ čakajú na rozhodnutie

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na svojom účte na Twitteri uviedol, že brexit vytvoril novú situáciu, na ktorú musia Spojené kráľovstvo a EÚ čo najskôr reagovať. „Teším sa na oznámenie vašich zámerov na túto tému,” uviedol Juncker na adresu premiérky.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa rovnako na novú vládu v Londýne obrátil s výzvou na prejavenie „usilovnosti”. „Otázka lídrov už bola vyriešená, teraz očakávam, že začneme rýchlo pracovať na obnovení stability,” uviedol Schulz. Šéf europarlamentu patrí medzi zástancov čo najrýchlejších rokovaní o podobe odchodu Británie z EÚ.

K vyhláseniam sa pridal aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý chce s novou britskou premiérkou nadviazať “plodné pracovné vzťahy” a ktorý vyjadril nádej, že ju čo najskôr privíta v Bruseli.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: