Spulupráca Londýna s Parížom bude silnejšia, chcú byť protiváhou


Primátori Londýna a Paríža sa dnes vyslovili za ešte tesnejšiu spoluprácu oboch metropol a uviedli, že obe mestá by sa mohli stať protiváhou k letargii národných štátov.

Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení Sadiqa Khana a Anny Hidalgovej, ktoré dnes zverejnili denníky Financial Times a Le Parisien.

Ich spoločné vyhlásenie je reakciou na výsledok referenda o zotrvaní Británie v EÚ, v ktorom voliči podporili tzv. brexit, ale aj na tlak časti európskych politikov žiadajúcich, aby Británia začala rokovania o svojom odchode z EÚ čo najskôr.

Khan a Hidalgová vo svojom vyhlásení uvádzajú, že chcú posilniť spoluprácu v oblasti ekonomiky a podnikania, spoločne bojovať proti znečisťovaniu životného prostredia, čeliť problémom v energetike a riešiť dôsledky rýchleho demografického rastu.

„Spoločne môžeme byť silnou protiváhou k letargii národných štátov a vplyvu lobistických skupín,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré reflektuje skutočnosť, že 60 percent obyvateľov Londýna sa v referende vyslovilo proti brexitu.

Divoká konkurencia

Khan a Hidalgová deklarujú, že ako primátori sú odhodlaní “spolupracovať ešte tesnejšie, aby sa vytvorilo ešte silnejšie spojenectvo medzi mestami Európy a sveta”.

Francúzska tlač upozorňuje, že toto vyhlásenie o nutnosti prehĺbenia spolupráce medzi Londýnom a Parížom je v kontraste k nedávnej iniciatíve šéfky regiónu Ile-de-France Valérie Pécressovej.

Tá totiž vyzvala v Londýne sídliace firmy a spoločnosti, ktoré po brexite zvažujú sťahovanie, aby sa presídlili do parížskej oblasti.

Hidalgová však s týmto prístupom nesúhlasí, pretože si nemyslí, že by bolo vhodné, aby sa Paríž a Londýn pustili do divokej konkurencie.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: