Sekunda


Každá sekunda je v našom živote dôležitá, len si to neraz musíme v živote uvedomiť. Život sa skladá s toľkých maličkosti a je na nás ako sa k nim postavíme. Žijeme v neskutočne rýchlom svete, kde sa málokto vie zastaviť a aspoň na chvíľku spomaliť. Celý ten stereotyp toho náhleho plašenia, prináša svoje fatálne následky a neraz človek prichádza o život. Nikdy nevieme kedy to môže prísť, ten náš posledný deň a vtedy si začneme všetko reálne užívať. Môžeme mať strašne veľa materiálnych vecí, ale v skutočnosti pre nás až tak dôležité nie sú. Náš život je to najdôležitejšie čo máme a možno nie je vždy dokonalý, ale aj tak treba žiť. Treba si povedať, že sa všetko dá zvládnuť a zostať silným človekom. Prakticky nám nič iné v živote nezostáva, niekedy nám aj tie najzásadnejšie maličkosti razantne zmeniť svoj život. Treba si uvedomiť že sú situácie, kedy musíme byť pohotový a nemôžeme skrátka na niečo alebo na niekoho čakať. Vtedy si uvedomíme že môžeme mať mnoho problémov, ale sú bezvýznamné a vtedy máme len ten jeden či budeme zdravý. Keď je zdravie, tak vtedy máme skutočne všetko a vtedy nič iného nepotrebujeme. Ale sú veci ktorým sa nedá vyhnúť a maximálne im môžeme čeliť. Lebo je to náš život a každý jeden moment ho môže aj reálne zmeniť.

Celý náš život závisí od toho, že či dokážeme svoj čas využívať efektívne. Že či s tým našim životom nehazardujeme a či nerobíme niečo čo by nás priviedlo do hrobu. Život sa z jednej sekundy na druhú môže zmeniť a rodina ktorá má rada svoje deti, tak o ne postupne prichádza. Stačí jeden okamih a človek môže byť blízko smrti, niekedy fakt rozhodujú sekundy ktoré sú reálne dôležité. Každá jedna sekunda je dôležitá k záchrane človeka a k tomu že či sa mu ešte dá pomôcť. Všetko ostatné je bezvýznamné, lebo dôležitý je náš život a to či sme zdravý. Nezáleží na tom koľko máme materiálnych vecí, lebo je dôležité že či sa cítime dobre a že či nám nič nechýba. Sú veci ktorým v živote nedokážeme zabrániť a nevieme zabrániť tomu ak niekto s nášho sveta odíde. Ak je to prirodzená cesta, tak to treba brať tak, že ten človek sa nebude už viac trápiť nebude a bude sa na nás zhora pozerať. Proste my si to nenavyberáme, skrátka niekto sa musí narodiť a niekto musí odísť. Je to bolestivé, keď niekoho stratíme a musíme sa s tým bohužiaľ zmieriť, prakticky iná možnosť nám nezostáva. Človeku je povedané že nech je silný, ale nie je to také ľahké prijať takúto smutnú skutočnosť. Ja sám som to prežil a nebolo to ľahké, moja myseľ musela začať odznova a aj napriek tej bolesti som musel ísť ďalej. Stratiť niekoho z rodiny bude vždy pre človeka tá najbolestivejšia vec, aká sa môže človeku stať.

Neraz kopec ľudských životov je vyhasnutých absolútne zbytočne. Niekedy stačí rýchlo ísť autom a vtedy človek nabúra do iného auta a vtedy ide o sekundy. Vtedy sa ukáže že či tomu človeku dokážu všade privolať rýchlu zdravotnú službu ktorá ho odvezie do nemocnice.  Je to neraz ľudský faktor, že ľudia chcú všade byť prvý a ísť rýchlo na cestách. Človek nemusí ísť plnou rýchlosťou a zbytočne sa niekam ponáhľať, nemá to cenu. Ako chápem že ľudia chcú byť čo najpresnejšie v práci. Ale niekedy stačí ísť skôr s domu bez toho zbytočného náhlenia alebo neísť autom po ceste ako taký pirát. Lebo takých pirátov je strašne veľa a ani si neuvedomujú že okrem svojho života ohrozujú aj životy iných. Nie vždy je šťastné riešenie niekoho predbiehať, keď sa človek stretne s tým daným vodičom na ďalšom semafore. Neraz sa každé motorové vozidlo okamžite stáva zbraňou a je jedno či to je auto, autobus, motorka alebo čokoľvek iné. Len niekedy si fakt musíme dávať pozor, lebo nevieme kedy sa nám môže radikálne zmeniť život a stále ide o sekundy. Niekedy stačí aby sa človek neobzrel za seba a vtedy môže prísť skutočné nešťastie. Ale sa to nemusí stať len človeku ktorý ide rýchlo, ale aj človeku čo ide pomaly a do neho v plnej rýchlosti vpáli nejaký blázon. Takých bláznov bude vždy veľa a toto bohužiaľ nedokážeme zmeniť.

Najviac je smutné, keď niekto si siahne na život, len kvôli pocitu že sa mu nechce žiť. Poznal som jedného takého človeka a on tu už nie je, možno nie tak hlbšie ako ostatní. Rozhodol sa že skoncuje zo svojim životom, ale ten dôvod prečo sa to stalo, tak si vzal do nebies. Najhoršie to určite znášala jeho vlastná rodina, ale celý náš život je založený na jednej jedinej sekunde ktorá človeku zmení. Nie nadarmo to tak je, niekto odíde s tohto sveta predčasne a niekto s neho odíde s tým že sa dožije najvyššieho veku. Niekedy akoby by to bol osud, ktorému sa nikto s nás nevyhne a nezmeníme to. Jediné čo sa dá zmeniť je iba náš prístup k životu, človek ak sa o niekoho bojí, tak má na to pádny dôvod. Ten dôvod je taký, že nechce aby sa tomu človeku stalo a netreba podceňovať situáciu. Ten čas buď hrá v náš prospech alebo hrá proti nám. Ovplyvňuje v našom živote každé jedno rozhodnutie čo spravíme a neskôr zistíme aký to malo reálny dopad. Každý jeden deň si musíme uvedomiť, že len my máme svoj život pevne vo svojich rukách a nikto iný.

Treba si uvedomiť, že každý jeden ľudský život má svoju určitú cenu. Nikto sa v živote nenarodil ako rasista alebo ako človek čo bude zlý. Človeka formuje jeho vlastná rodina a aj jeho vlastné okolie v ktorom vyrastá. Niekto má ľahšie detstvo a niekto ho má ťažšie a musí bojovať s predsudkami na svoju osobu. Všetci máme daný svoj osud a je iba na nás či ho dokážeme reálne chytiť za pačesy. Je na nás že či žijeme svoj život správne a nepremárnime ho na zbytočnosti. Máme všetko vo svojich rukách, vyberáme si priateľov a ľudí ktorí budú po našom boku. Je na nás že či si nájdeme hoc aj jednu sekundu na tých čo máme radi. Niekedy netreba len všetko hovoriť slovami, ale musia prísť aj reálne činy. Lebo to čo urobíme má pre nás skutočnú váhu a aj pre tých ktorým pomáhame. Možno nie vždy je ideálne, ale mali by sme sa snažiť, aby to tak bolo. Mali by sme svoj život zmeniť radikálne, teda nie v štýle že nám daná zmena vydrží len dva dni a potom sa vrátime do starého režimu. Ale všetko v skutočnosti závisí aj od našeho postoja čo máme. Celý náš postoj môže zmeniť určitú situáciu v živote a my sa môžeme okamžite dostať do lepšej pozície. Celá tá sekunda môže v našom uponáhľanom svete spraviť tak veľa a naozaj aj mnohým ľudom by pomohlo, keby si našlo na iných ľudí čas.

Všetko v našom živote sa deje prirodzene, len je na nás či to využijeme. Či sa niekedy zamyslíme nad tým že náš život je omnoho dôležitejší než naše vlastné ego. Niekedy je lepšie nemať toho príliš veľa a tešiť sa aj s toho mála čo vôbec máme. Len ľudia žijú štýlom robotov a zabúdajú potom na svojich priateľov, príliš sa preferuje závisť a namiesto toho sú dôležitejšie iné hodnoty na ktoré sa v skutočnosti zabúda. Ľudia sú k sebe príliš zlí a nevedia sa k sebe správať. Ubližujú si aj slovami a aj činmi, namiesto toho aby sa nad sebou reálne zamysleli. Až to postupne prejde do toho najhoršieho že tomu človeku je ublížené aj psychicky a fyzicky na zdraví. Na zdraví toho človeka dostane do nemocnice alebo ho pripraví o život. Toto je ten najhorší ľudský faktor aký môže reálne existovať a celá tá situácia je reálne k zamysleniu. Namiesto toho aby si ľudia medzi sebou vyčítali chyby, tak by mali človeku reálne dať šancu a neodpísať ho. Aj mňa niekedy ľudia odpisovali, len preto lebo rozmýšľam zdravým rozumom a nechcel som sa prispôsobovať stádu ovečiek, ktoré mali jednotný názor. To je najväčšia chyba že ľudia si nájdu čas na výčitky niekomu vytknúť aj názor čo môže byť dobrý než by mali rozmýšľať. Ľudia najskôr veci povedia, než by mali rozmýšľať a vždy to bude jedna s tých najväčších chýb.

Predstavme si že by náš život je iný, bez nejakého náhlenia a každú sekundu by sme využili správne. Keby namiesto výčitiek by bolo reálne povzbudenie a ľudské pochopenie. Niekedy je to také jednoduché, len niekedy si ľudia radšej svoj život komplikujú. Ľudia by mali človeka milovať najme keď žije a nie vtedy keď sa pominie. Mali by s tým človekom stráviť každú jednu sekundu a povedať si, že každý moment čo sa udial mal svoj význam. Niekedy sa mi tlačia slzy do očí, keď vidím ako sa ľudia voči sebe chovajú a nemajú v sebe ani kúsok empatie. Mne je vždy ľúto ak sa niekto trápi a snažím sa mu pomôcť ako viem. Len či si to niekto váži, tak bude fakt len otázkou času a nedá sa to reálne odhadnúť. Je viac hádok, ale je málo porozumenia a to je obrovská chyba. Zastavme sa a povedzme si, že či chceme s tým niečo reálne urobiť alebo to necháme tak. Niekedy si treba uvedomiť, že tento rýchly kolobeh maximálne len škodí a potom sa nemožno čudovať že sú ľudia podráždený a nervózny. Ja som šťastný že nežijeme v unáhlenom živote v ktorom väčšina žije a viac si vážim toho času čo mám. Že ten čas je efektívne využitý a že veci čo robím nie sú robené zbytočne. A celý život je o tom, aby v ňom človek využil každú jednu sekundu čo reálne má, lebo môže byť tou poslednou. Každá sekunda čo je využitá správne, tak sa nikdy nebude považovať za premárnenú a budeme vďačný za to, že sme ju využili.

 

 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: