Život je zvláštny


Po dlhom čase som sa rozhodol že niečo opäť spíšem a že to bude opäť niečo zásadné. Koncept k pripravovanému článku som začal riešiť koncom januára. K článku ma miestami inšpirovala aj počítačová hra Life Is Strange ktorá zmenila celkové moje vnímanie tohto sveta. Najväčší paradox bol príbeh a pocit, že povahovo sme si s Max ktorá bola hlavnou postavou hry takmer rovnaký. Sme introverti a možno nemáme na svete veľa priateľov, ale máme tých čo nás majú skutočne radi. Maxina blízka priateľka s ktorou mala najhlbšiu citovú väzbu bola Chloe, ja mám bližších priateľov len pár. Max bola fotografka ktorá fotila celý svet a všetko živé okolo seba, ja len píšem zo života a snažím sa všímať si svoje vlastné okolie. Tento článok bude mať takých 6 hlavných bodov, ktoré by som chcel rozpísať a s nimi bude aj záver a vysvetlenie že prečo som o tom písal. Neskôr som začal rozmýšľať že čo je na našom živote krásne a zvláštne zároveň. Vieme čo na ňom je pozitívne alebo negatívne, ale nikto nevie že čo je na ňom zvláštne a čo nevieme vôbec pochopiť. Niekedy všetky veci čo sa udejú, tak zo začiatku ani nevieme, prečo sa reálne dejú a až neskôr to pochopíme.

Každý človek v živote by chcel mať nejaké zvláštne schopnosti a nejako sa od okolia odlíšiť. Teda mať určitý dar v živote, ktorý buď pre nás bude určitou výhodou alebo bude našim negatívom. Ale v skutočnosti náš dar môžeme vnímať v súvislosti s tým akú máme povahu. Môžeme považovať svoj život za dar, môžeme vnímať pocit že nám niekto daroval život teda naše mamy. Možno nemáme nejaké špeciálne schopnosti ako Superman čo vedel lietať alebo nevieme pretočiť čas a vrátiť sa do určitej fotky. Vieme že na minulosť môžeme maximálne spomínať prostredníctvom fotiek čo máme vo fotoalbumoch a môžme si premietnuť aký sme boli kedysi. Môžme vnímať aj našu ľudskú povahu ako určitý dar. Ten dar nám môže buď spestriť náš život alebo nám ho môže aj jemne skomplikovať. Nemôžme vnímať faktor že hmotné dary sú vždy tie najkrajšie, ale skôr sa zamerať na to, že našim darom je to, ak vieme že nás má niekto rád a keď vieme že sa môžeme o toho človeka oprieť. Ako môžeme sa potešiť s toho čo dostaneme, ale je to len krátka radosť. Najväčším darom čo budeme mať navždy vo svojom srdci budú spomienky s ľuďmi ktorých máme radi a ktorí nás tak skoro neopustia. Možno nebudeme vedieť pretočiť čas a aj keby sme ho vedeli pretočiť, tak by nastal obrovský chaos vo svete, zrazu by bolo ľudstvo pomýlené a aj celá naša planéta na ktorej reálne žijeme.

V našom živote sú najviac zvláštne naše životné rozhodnutia čo robíme v živote. Treba si uvedomiť že všetko čo v živote urobíme môže mať na nás riadne silný dopad. Stačí aby sme urobili nejakú maličkosť v živote a môže mať na nás určitý dopad. Najviac zvláštne na živote je jedno, že si neuvedomíme okamžité dopady svojich rozhodnutí a nie všetky môžu byť správne. Vždy si musíme premyslieť o čom budeme rozprávať a že komu o tom budeme reálne rozprávať, lebo sa môže skutočne stať že nie každý človek nás pochopí. Nemôžeme čakať že ľudia všetky naše kroky čo spravíme pochopia a musíme sa s tým zmieriť, že nie všetci sa budú s nami stotožňovať. Celý náš život stojí na rozhodnutiach či sú malé, stredné alebo veľké. Každý krok čo urobíme, tak musí byť aj správne odôvodnený a nesmú to byť žiadne vymyslené klamstvá alebo polopravdy. Ale na druhej strane si treba uvedomiť, že ani pravdou to nie vždy zachránime a nemôžeme ju povedať každému. Vieme aká je nátura ľudí a mnoho s nich sa kvôli tej pravde od nás maximálne len odvráti. Niekedy je najlepšie zostať na neutrálnej strane bez toho, aby sme museli hovoriť pravdu alebo klamať. Ako nehovorím že nie je zlé hovoriť pravdu, ale treba sa zamyslieť nad tým že či to je vždy skutočne vhodné. Niekedy aj tá milosrdná lož môže byť omnoho lepšia, než niekomu cielene klamať alebo hovoriť pravdu a nejako mu ubližovať.  Už len rozhodnúť sa niekomu niečo povedať, ukáže že aké máme skutočne svedomie.

Často zažívame že vo svojom živote si niekoho obľúbime a tomu človeku chceme venovať čo najviac času. Ja to dôverne poznám a je to krásne vedieť ak nám niekto venuje svoj čas. V živote neraz nastáva situácia, kedy si vytvoríme určitú citovú väzbu na daného človeka. Ale na druhej strane nemôžeme čakať že nás budú mať všetci radi. Nemôžme žiť s falošnou predstavou, že všetci ľudia budú voči nám priateľskí a že nám budú nohy bozkávať. Niekedy sú niektorí ľudia v našom živote tak zvláštny, že sa v nich vôbec nevyznáme. Postupne sa s kamarátstva voči danému človeku môže stať láska a neskôr sa prejavia aj hlbšie city. Sú ľudia ktorých si obľúbime strašne rýchlo a sú ľudia, ktorých nemusíme buď my alebo oni nemusia nás. Nemôžme pochopiť všetkých ľudí a ich reálne pocity, ale voči tým ktorých máme radi, by sme mali vždy prejaviť kúsok ľudskej empatie. Najväčšia chyba je založená na pochybnostiach a na tom ak niekto človeku neverí. Sú ľudia ktorých si obľúbime na prvý krát a vtedy ani nerozmýšľame nad tým že či majú nejaké chyby. Ak aj vieme že majú nejaké chyby, tak sa ich snažíme mať radi aj s nimi a my od nich čakáme presne to isté. Nie ku všetkým si môžeme vytvoriť určitú citovú väzbu a treba si uvedomiť že priateľstvo ako také si treba pestovať, treba ho udržiavať a najme by malo byť založené na úprimnosti. Proste človek čo je s nami by nemal byť povrchný a na niečo sa hrať, ale mal by byť sám sebou.

Náš život celkovo je založený na určitých inakostiach, ktoré nie vždy dokážeme pochopiť. V skutočnosti by sme mali akceptovať že niekto rozmýšľa inak a nechce byť súčasťou stádovitej spoločnosti, ktorá má na všetko jednotný názor. Niektorí ľudia sú buď introverti, extroverti, flegmatici alebo sú proste cholerici. Celý náš život je založený na určitých zvláštnostiach a veciach na ktoré neprídeme okamžite. Vyžaduje si to určitý čas a musíme mať aj kopec trpezlivosti, aby sme všetko dokázali zvládnuť. Ja mám svoj vlastný svet, niekto ho dokáže pochopiť viac, niekto menej alebo ho niekto nechápe vôbec. Nie vždy sa v nás dokáže každý vyznať, sme ako otvorená kniha, ktorú si musí každý človek prečítať. Musíme každú inakosť človeka spoznávať, zaujímať sa o daného človeka a najme sa snažiť jeho pocity vedieť pochopiť. Najme celkovo si treba uvedomiť že aj tá naša inakosť sa nerodí sama od seba. Tvorí ju strašne veľa dôležitých podnetov, ako vnímame ľudí okolo seba, ako oni vnímajú nás a ako vnímame celkovo svoj život. Ako vždy by malo platiť že človek by mal sa uberať zlatou strednou cestou a nemal by sa voči niekomu chovať zaujato. Však nie nadarmo sa hovorí že všetci by sme si mali byť rovný a nemali by sme jeden druhému podkopávať nohy. Naša mentalita je v tomto strašne zvláštna a celkovo je zvláštne ako náš život funguje. Nefunguje na tých základných hodnotách na ktorých si reálne zakladáme. Ako môžme mať všetci nejaké inakosti, ale dôležité je, aby sme vedeli medzi sebou reálne vychádzať.

Ten základný kameň na ktorom to celé reálne stojí je pochopenie všetkých životných situácii. Naša zvláštnosť tkvie v tom, že nedokážeme absolútne všetko pochopiť. Nevieme si presne vysvetliť že prečo sa nám dané situácie stanú a s akého dôvodu sa dejú. Nie vždy všetko dokážeme akceptovať a ťažko sa zmierujeme s tým že daný človek s tohto sveta reálne odíde. Veľmi nás to bolí a boli by sme radi, keby ten človek žije čo najdlhšie, ale skrátka nemáme to vo svojich rukách a nemôžeme to ovplyvniť. Stať sa to môže každému z nás, len záleží na tom, ako sa k tomu reálne postavíme. Skrátka funguje určitý kolobeh života a nemôžeme ho zastaviť aj napriek našej vnútornej snahe. Nemôžeme zastaviť čas a ľudí okolo nás, lebo s tým čo sa deje musíme skrátka žiť. Či chceme alebo nie, tak všetko v našom živote je dané aj napriek tomu, že to nie vždy chápeme. Všetko čo sa deje v našom živote, tak proste má aj nejaký reálny dôvod. Nič sa nedeje bez príčiny, nemôžeme všetko okolo seba zastaviť a nemôžeme si pretvárať celú našu budúcnosť. Musíme náš život prijať taký aký je bez ohľadu na to, či nám niekto kladie polená pod nohy. Všetko dokážeme nejako zvládnuť aj napriek tomu, že ten boj nebude ľahký. Každý z nás má tú svoju vnútornú silu, ktorá ho ženie niekam ďalej do nevídaných výšin. Treba si uvedomiť že niektorí ľudia v našom živote odídu a tí praví s nami ostanú dokým nezostarnú a neodídu na druhý svet.

Prečo som písal o tom že život je zvláštny, lebo v skutočnosti je. Nevieme čo sa v ňom udeje, nevieme akých ľudí okolo seba stretneme. Nedokážeme odhadnúť že či rozhodnutia čo spravíme budú správne alebo nie. Len cítime že musíme skrátkať bojovať a nevzdať sa bez ohľadu na to, čo nám budú hovoriť druhí. Nesmieme podľahnúť klebetám a vymysleným klamstvám čo o nás niekto povie. Život je zvláštny, ale to ešte neznamená že si celou tou zvláštnosťou ho nejako zničíme. Musíme sa prebrať s toho divného sna a brať život zo všetkým. Treba sa zmieriť s tým že nám niečo bude brať a niečo nám bude dávať. Každý človek na tomto svete je predurčený niečo zmeniť, možno nezmení všetko okolo seba, ale by sa snažiť zmeniť niečo na čo má dosah. Ja som si to začal uvedomovať až štyri roky dozadu, myslel som si že bude fakt neskoro a že nebudem vedieť čo robiť. Skrátka nedokážeme zastaviť neustály progres a v určitých momentoch skrátka musíme ísť s dobou. Ako kráčať treba ďalej, ale popri tom sa nesmieme zaseknúť niekde v minulosti. Môžme myslieť na budúcnosť, ale nemôžme si ju dopredu plánovať a treba žiť maximálne v prítomnom čase. Najväčšia zvláštnosť v živote je v tom, že skrátka nevieme čo si na nás prichystá. Ja som šťastný že niekde vo svojom vnútri som silný aj napriek tomu, že sa musím stále s niečím okolo seba vyrovnávať, že niekedy musím prijať určitú zmenu ktorú vyslovene nechcem. Celý náš život je jeden veľký boj a je iba na nás, či dokážeme v ňom reálne zotrvať.

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: