Rusko odvolalo slová, že je Poľsko spoluzodpovedné za druhú svetovú vojnu


Ruského veľvyslanca Sergeja Andrejeva si dnes predvolalo poľské ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave, kde sa uskutočnila výmena názorov.

Ruský veľvyslanec v Poľsku dnes odvolal svoj výrok ohľadom čiastočnej zodpovednosti Poľska za vypuknutie druhej svetovej vojny, pričom vyhlásil, že jeho slová boli nesprávne interpretované. Informovali o tom dnes poľské aj ruské agentúry.

V rozpore s očakávaniami ruskému diplomatovi poľská strana neodovzdala protestnú nótu, vyjadrila však “rozhodný protest” v súvislosti s jeho výrokmi.

Rusko oceňuje boj proti nacizmu

Andrejev potom pred novinármi vyjadril ľútosť nad tým, že v inkriminovanom rozhovore nebol dostatočne presný a jeho slová vyvolali pobúrenie v Poľsku.

Ubezpečil, že v žiadnom prípade nechcel uraziť poľský národ, ktorého hrdinstvo v boji proti nacistickej agresii a okupácii, ako aj účasť v protihitlerovskej koalícii Rusko vysoko oceňuje.

Veľvyslanec súčasne podľa ruskej agentúry TASS vyjadril nádej, že rusko-poľské vzťahy sa časom zlepšia, aj keď zatiaľ sú stále na najhoršej úrovni od roku 1945.

„Očakávame od poľskej strany pripravenosť obnoviť kontakty a zmeniť atmosféru v našich vzťahoch,“ uviedol. Dodal, že Poľsko a Rusko majú odlišný pohľad na spoločnú históriu, pričom sa však vyslovil za rešpektovanie názorov druhej strany.

Hrozilo aj vyhostenie

Napätie vo vzťahoch medzi Varšavou a Moskvou je obzvlášť vysoké od ruskej anexie Krymu z marca 2014, ktorú Poľsko dôrazne odsúdilo.

Najnovší diplomatický škandál medzi Ruskom a Poľskom vypukol v dôsledku interview pre súkromnú televíziu TVN24, v ktorom Andrejev vyhlásil, že jednou z príčin vypuknutia druhej svetovej vojny bolo aj to, že Poľsko v 30. rokoch minulého storočia opakovane zablokovalo vytvorenie koalície proti hitlerovskému Nemecku.

V Poľsku vyvolali jeho slová údiv, znepokojenie a rozhodné protesty. Uvažovalo sa dokonca aj o Andrejevovom vyhostení z krajiny.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na to vyzvalo vládu vo Varšave, aby nechala históriu historikom.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: