Ťažký smer


Každý človek musí s niečím vo svojom živote s niečím bojovať a nie je to iba existencia. Náš život funguje na tom, že každá sekunda a každé rozhodnutie môže niečo zmeniť. Niekedy mi to príde, že sa to nedeje náhodou a že si to za to môžeme sami. Bojujeme s predsudkami a nevieme či nás má niekto rád alebo je s nami preto, aby nás celý život chcel ľutovať. Vždy budeme obklopený prekážkami a často aj panovačnosťou a intrigami ľudí, ale proste to nedokážeme to zmeniť aj keby sme chceli. Mám pocit že fungujem na inej časti planéty, kde sú len dobrí ľudia a kde nie sú žiadne intrigy a urážky. Ale tá druhá strana sveta mi príde príliš negatívna, zlá, falošná a často aj moralistická. Fungujú zvláštne hodnoty kde si ľudia zabúdajú vážiť samých seba. Vidím to, nie som slepý a nemusím nikomu nič povedať, lebo to cítim vo svojom srdci. Vycítim ak niečo nie je v poriadku a darmo sa môže snažiť niekto klamať, lebo nie všetko sa dá reálne utajiť. Niekedy je zložitejšie sa dostať na takú úroveň, aby sme si proste povedali že nič nebudeme nikdy riešiť. Stačí mať zdravý rozum a pokoru, ale vidím že tá pokora proste chýba. Čoraz viac mám pocit že ten život čo žijeme v skutočnosti nie je vôbec správny. Neustále hádky pre maličkosti, pre nekonečné hlúposti a zisťujeme že nemá to žiadny efekt. V živote je zložité nájsť ľudí pri ktorých sa človek nemusí báť byť úprimný a tá úprimnosť im neublíži. Niekedy musíme prejsť strašne dlhú cestu, aby sme sa dostali do určitého bodu kde chceme reálne byť a nikto s nás nie je slepý. Nie vždy je náš život jednoduchý, len málokto vidí za oponu že čo človek musí reálne dokázať aby bol reálne silný. Doslova sa musí nejako premôcť a povedať si, že to nejakým spôsobom skrátka pôjde. Netreba sa predčasne opustiť a vzdať to, koľko krát som to vzdal ja. Len skrátka musel prísť ten správny impulz od tých správnych ľudí.

V živote je najťažšie byť šťastný a zároveň si to šťastie udržať, nie je to ľahké, ako si myslíme. Nie je to ako v rozprávke kde si princ príde po dievča a budú spolu šťastný. V realite neexistuje šťastný koniec, niekedy by som bol radšej keby všetko bolo navždy. Niekedy by som radšej, keby nebolo nič iba negatívne, ale aby ľudia boli viacej pozitívny. Viem ľahko sa to vraví, ale v záplave všetkých vecí čo sa dejú, tak stále musíme byť v strehu. Nedá sa byť vždy pozitívny ale za to ani negatívny. Len ľudia robia opak, ale nemyslím si že je to robené schválne a na celú situáciu majú vplyv okolnosti. Vždy sa človek mení len na základe určitých okolností, bez ohľadu na to či sú zo strany priateľov alebo to funguje na vlastný podnet. Celý život je boj, stále chceme o niečo bojovať a každému sa vyrovnať, len v tom nevidím žiadny zmysel. Niekedy fakt stačí mať stabilné vzťahy s ľuďmi ktorých máme radi a pri ktorých zvládneme všetko. Nepotrebujeme mať všetky najlepšie veci, lebo náš život by mal byť založený na skutočných hodnotách a zdravom rozume. Možno sme všetci odlišný, ale to ešte neznamená že by sme daným ľudom nedali v živote šancu.  Každý človek má svoj vlastný príbeh a zároveň má aj iný názor v živote, nie všetko sa musí absolútne zhodovať. Nie všetci musíme zo všetkým súhlasiť a absolútne sa nemusíme držať určitých vzorcov. Neexistuje vzorec na šťastie, lebo sa musíme o všetko pričiniť sami. Vybrali sme si cestu po ktorej musíme kráčať aj za cenu že je tam kopec prekážok. Musíme niekedy padnúť aj na dno, aby sme si dokázali vážiť sami seba a tie krajšie dni čo v živote prídu.

Nie vždy všetko bude radostné, ale žiaľ budú prichádzať aj momenty kedy si poplačeme. Ale postupne prídeme na to že aj ten plač je pre nás dôležitý, lebo sa nám vtedy uľaví. Neraz každý človek hľadá spôsoby ako zo seba všetky pocity dostane. Každý človek to robí inak, niekto to robí písomne alebo ústne, ale cítiť tam rozdiel. Je tam rozdiel v tom že ústne človek dokáže povedať veci ktoré by nedokázal napísať. Ale ani to napísať nie je tou zlou formou, len niekedy skrátka treba voliť tie správne slová. Stále sa musí človek do určitej miery ovládať, aby niekomu v živote svojimi slovami neublížil. Celý život sme niečím ovplyvnený a nie vždy dokážeme uvažovať s chladnou hlavou, teda neraz to zažívam aj ja. Lebo človek začne vždy viacej konať, než by sa mal nad tým všetkým zamyslieť. Vždy sa vraví dvakrát meraj a raz rež, zisťujem že je to čoraz viac pravda. Nie vždy treba počúvať klebety v štýle jedna babka povedala, dôležitejšie je vedieť načúvať ľudom. Treba si vždy vypočuť jednu a aj druhú stranu, teda to nie je znak, že človek hrá na dve strany. Proste človek by mal byť neutrálny a jeho postoje by mali byť nestranné. Nie okato sa tváriť že sa nič nedeje a všetko okolo seba prehliadať. Celý život si proste človek musí hľadať cestu k tým ostatným ľudom, skrátka toto je celá filozofia života. Iné to skrátka nebude,  musíme to brať také aké to reálne je a nemôžeme sa pred tým nekonečne schovávať. Niekedy len sa musíme pozrieť za seba, aby sme dokázali vidieť ten reálny rozdiel a nestratiť nádej. Hlavné je, aby človek aj napriek dobe nestratil samého seba a udržal si svoju vlastnú tvár. Lebo každý človek môže niečo dokázať pokiaľ to sám chce.

Dennodenne počúvame čo sa deje negatívneho a neraz je to návod na to, aby človek urobil niečo zlé. Neraz fungujú určité prejavy nenávisti ktoré sú postupne pretavené do xenofóbie, rasizmu a extrémizmu. Niekedy akoby bol problém v určitej veci sa zjednotiť a zaujať nejaké poriadne stanovisko. Nejde teraz o politiku, ale ide o celkový prístup k životu a k informáciám. Koľko krát človeka zasiahne mediálna masáž plná klamstiev a je v nej zasiate zrnko nenávisti. Takto sa nedá fungovať naveky, treba si uvedomiť že kde je naše miesto a kam siahajú naše postoje. Ak sa nezhodneme v jednej veci, tak nemôžeme čakať že sa zhodneme aj v tých ďalších. Ako zisťujeme tak na jednom názore sa dá postaviť celý náš život. Koľko krát môžeme byť u niektorých ľudí na hrane, len preto že nejdeme v názoroch podľa určitého vzorca. Nie vždy musíme fungovať podľa zavedených pravidiel, lebo máme svoju vlastnú hlavu a vlastný rozum. Nemusíme sa stále hádať pre maličkosti a preto že má niekto iný názor. Teda aj ten názor čo vznikol, musíme nejakým spôsobom rešpektovať. Je to iba názor, ktorý skrátka čoskoro vyfučí preč a vytvorí postupom času nejaký nový. To je ako s bublinou, tá postupom času ako naberie svoj reálny rozmer, tak reálne praskne a pocítime to. Hlavné je dôležité nebrať všetky názory vážne, lebo kopec ľudí to tak berie a to je strašne veľká chyba. Stačí sa len nad tým zasmiať a brať to s nadhľadom, možno keby tie názory neboli, tak by tento život bol nejakým spôsobom nudný. Nad každou vecou sa dá v živote zasmiať, ale nie vždy sa to dá popri všetkých veciach ktoré človek má v živote. Nemôžme čakať že všetci sa budú smiať, lebo si treba zachovať aj zdravý rozhľad a byť nohami na zemi.

Všetko čo sa deje reálne deje okolo nás, tak je väčšinou v psychike. Ľudská psychika ako taká je tým najsilnejším jadrom čo človek má. Reagujeme na strašne veľa podnetov či to je na internete, televízii alebo ideme niekam von a vidíme určité ľudské správanie. Môžeme si vždy myslieť že na navonok sme silní, ale vo svojom vnútri sme ako taký pohár ktorý sa nejakým spôsobom rozbije. Stačí aby nás niekto sklamal a bude nás to bolieť po celý náš život a ťažko potom vieme niekomu odpustiť. Celý život je o tom, že si musíme hľadať cestu k ľudom a najme o tom že či im dokážeme dať druhú šancu. Celé je to o tom a vždy verím že existuje určitá nádej, nič nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Niekedy by stačilo, aby ľudia voči sebe úprimnejší a netajili pred sebou určité tajomstvá. Niekedy by stačilo nájsť nejaký reálny kompromis, aby to nejako fungovalo. Nikto by sa nemal báť úprimnosti, bez ohľadu na dané životné situácie. K úprimnosti netreba vždy len slová, mnoho prezradia aj oči a celková gestikulácia tváre. Stačí sa pozrieť na človeka a vtedy vycítime či je šťastný alebo smutný. Ak je človek šťastný, tak je to vždy pozitívny signál toho že mu nič nechýba. Ak je smutný, tak mu niečo v živote chýba alebo je vnútorne nešťastný s toho čo reálne ešte nemá. Všetko čo sa udeje v hlave človeka, tak bude vždy len v psychike a od toho samozrejme vznikajú aj určité rozhodnutia ktoré tiež majú na to vplyv. V živote je najviac komplikované sa rozhodnúť a potom sa toho rozhodnutia držať. Každé rozhodnutie prinesie v budúcnosti určité následky, teda si treba uvedomiť že toto nie je počítačová hra, ktorú človek môže pauznúť a potom pokračovať ďalej. Proste všetko čo urobíme nevrátime späť a bude to s nami mávať do konca života.

Najťažšie je si v živote nájsť cestu k človeku, čo nás určitým spôsobom sklamal. Nedokážeme mu okamžite odpustiť alebo mu neodpustíme nikdy a aj to závisí od toho čo nám spravil. Nie je ľahké niekomu dôverovať, ak si ten človek tú dôveru nebude vôbec vážiť. Ako človek môže reálne odpustiť, ale to čo sa neraz stalo v minulosti, tak sa proste nedá zmazať. Ako sa dá za určitými vecami spraviť hrubá čiara a ísť ďalej, ale to čo sa stalo v minulosti, tak ľahko neprebolí. Stále človek bude mať rany, ktoré si bude zo sebou niesť po celý svoj život. Každý si nesie ten svoj vlastný kríž a musí s tým všetkým okolo seba bojovať. Cesta životom nie je jednoduchá a nie vždy môžme čakať že každý deň bude super, lebo nebude a toto fakt nemôžme čakať. Nemôžme čakať že všetko bude len pozitívne alebo negatívne, lebo najlepšia je zlatá stredná cesta. Každý deň by mal byť iný, aby nevznikol určitý stereotyp a aby nebola žiadna nuda. Všetko čo urobíme, tak bude mať vplyv nielen na nás, ale môže to ovplyvniť ľudské vzťahy čo máme s určitými priateľmi. Sám som to zažil, že určité postoje reálne mali dopad na určitý vzťah. Preto celý život treba zvažovať koho reálne pustíme do tela a koho môžme nazývať priateľom. Hlavne nenazývajme všetkých ľudí priateľmi, lebo nie všetci majú dobrú povahu a môžme sa v nich zmýliť. Ak je to skutočné priateľstvo, tak to proste nikdy nezmizne a stále bude fungovať. Pri rodine je istota, že ju proste tak skoro nestratíme a je to náš oporný bod. Ale vždy platí že nie je ľahké dôverovať a stále sa musíme pozerať za seba, či nemáme okolo niekoho kto nám okamžite podrazí nohy, lebo takých ľudí bude stále veľa.

Vybrali sme si ťažkú cestu v živote a tá cesta nie je vôbec najľahšia. Hľadáme na nej dobrých ľudí, ktorí nás nikdy nesklamú a ktorí sa za nás reálne postavia. Možno je to len šťastie, že niektorí sa fakt ku mne super správajú a snažia byť pri mne aj napriek tomu, že to so mnou nie je ľahké. Lebo stále očakávam v živote, že vždy nebude len všetko čierne a vždy existuje nádej. Vždy verím v to, že sa dá od niečo odraziť a nestratiť nádej. Stále existuje riešenie ktoré pomôže všetkým a ktoré dokáže určitú situáciu upokojiť. Možno sú veci čo vyznievajú komplikovane, ale vždy sa dajú nejakým spôsobom zvládnuť. Netreba sa báť toho čo príde, lebo sú veci ktorým sa nikdy reálne nevyhneme a musíme im čeliť. Musíme si povedať, že všetko sa deje s nejakého dôvodu a niekedy sa k určitým veciam musíme aj prinútiť a spraviť ich. Nikdy nie je neskoro v živote spraviť zlomový bod a dať šancu novým veciam. Hlavne by sme mali medzi sebou nejako vychádzať a nie hľadať cestičky ako sa jeden druhému vyhnúť. Každý si nesie to svoje bremeno a mal byť nájsť človeka pri ktorom na to nebude sám. Viem že takí ľudia existujú a že ich budeme hľadať po celý svoj život dokým to celé nevyjde. Neskôr prídeme že či tí čo prišli do nášho života, že či v ňom zanechajú určitú stopu. Máme pevne v rukách svoj život a je na nás či sa rozhodne, akým smerom sa vyberieme. Nie vždy môžme čakať že nás všetci pochopia, ale určite sa budeme snažiť robiť všetko preto, aby bolo najlepšie. Verím v silu ľudí a v to, že sa nikdy nevzdajú vecí čo tak milujú a najme ľudí. Niekedy stačí počúvať náš vnútorný hlas a aj náš zdravý rozum, aby sme vedeli rozlíšiť čo je správne. Celý život je postavený na tom čo je správne a čo nie, ale hlavne by sme si mali v sebe zachovať určité ľudské hodnoty, čo v sebe máme a byť sami sebou.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: