Členské štáty OSN sa dohodli na nových rozvojových cieľoch na ďalších 15 rokov


Členské krajiny Organizácie Spojených národov sa dohodli na programe udržateľného rozvoja vo svete na najbližších 15 rokov.

Zástupcovia 193 štátov schválili v nedeľu súbor 17 tzv. Cieľov udržateľného rozvoja (SDG), informovali svetové agentúry.

Plán, o ktorom sa rokovalo viac než dva roky, by mal pomôcť najmä najchudobnejším krajinám sveta a zaistiť zachovanie úspechov tzv.

Miléniových rozvojových cieľov, stanovených na roky 2000 až 2015. Novými cieľmi si dáva svetové spoločenstvo zámer do roku 2030 okrem iného odstrániť „chudobu všade na svete a vo všetkých formách“. Oficiálne by mali byť prijaté na summite v septembri.

Záverečné rokovania trvali dva týždne a opakovane sa pretiahli dlho do noci.

Diplomati ich schválenie konsenzom v nedeľu privítali v sídle OSN v New Yorku potleskom. Vedúca kancelárie generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, Susana Malcorrová, označila dohodu za „historickú“, varovala však, že práce bude ohromne veľa.

„Samotný rozsah, hĺbka a komplexnosť tohto programu je výzvou pre nás všetkých,“ citovala ju agentúra Reuters.

Nové rozvojové ciele by mali okrem odstránenia hladu a extrémnej chudoby tiež zabezpečiť všetkých ľuďom prístup k čistej vode a primeranej hygiene.

Chlapci a dievčatá na celom svete by mali dostať bezplatné základné vzdelanie, malo by sa odstrániť znevýhodňovanie žien a dievčat a každý človek by mal mať prístup k spoľahlivej ekologickej energii.

Ciele udržateľného rozvoja by však mali tiež obmedziť „nerovnosť“ medzi štátmi a vytvoriť celosvetový rast. Mala by pokračovať industrializácia, avšak v „trvalo udržateľnej“ forme. Oceány by mali byť využívané uvážlivo a klíma chránená, píše agentúra DPA.

Splnenie týchto cieľov si podľa analytikov vyžiada štátne výdavky, investície a pomoc vo výške od 3,3 bilióna do 4,5 bilióna dolárov ročne, čo je suma zodpovedajúca približne federálnemu rozpočtu USA na rok 2016 (3,8 bilióna dolárov).

Viac než 100 krajín sa už v júli v Etiópii dohodlo na systéme financovania SDG mobilizáciou domácich zdrojov, ako sú dane, ako aj využití súkromných investícií a poskytovania zahraničnej rozvojovej pomoci.

Lídri členských krajín OSN sa stretnú 25.-27. septembra v newyorskom sídle svetovej organizácie, aby oficiálne odobrili nové rozvojové ciele.

Pred začiatkom summitu vystúpi na pôde Spojených národov s prejavom pápež František.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: