Cyprus je na dobrej ceste k ekonomickému ozdraveniu

Cyprus ešte musí zredukovať nedobytné úvery v bankovom sektore, stabilizovať verejné financie, ako aj urýchliť privatizáciu.

Medzinárodní veritelia vyzdvihli pokrok Cypru pri odbúravaní dlhov, no poukázali na potrebu ďalších reforiem. “Pri pohľade vpred bude rozhodujúce urýchlenie reforiem,” uvádza sa v spoločnej správe Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Informovala o tom agentúra DPA.

Cyprus ešte musí zredukovať nedobytné úvery v bankovom sektore, stabilizovať verejné financie, ako aj urýchliť privatizáciu a reorganizáciu verejnej správy.

Na druhej strane veritelia vyzdvihli pokrok v mnohých oblastiach, ktorý sa začiatkom tohto roka prejavil hospodárskym oživením a poklesom nezamestnanosti.

Finančná situácia bánk sa postupne zlepšuje, znižovanie dlhov napreduje a finančné ciele pre prvú polovicu tohto roka boli splnené s veľkou rezervou.

Cyperský bankový sektor zažíval celý rad problémov, ktoré v rokoch 2012 a 2013 vyvrcholili hlbokou finančnou krízou. Krajinu pred bankrotom začiatkom roka 2013 zachránili medzinárodní veritelia.

Od partnerov v eurozóne a MMF postupne prišlo 10 miliárd eur, samotný Cyprus musel na záchranu vynaložiť 13 miliárd eur. Ruku k dielu vo forme nútených poplatkov vtedy museli priložiť aj investori.

zdroj: aktuality.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: