Opitosť láskou je vedecký fakt, nie básnická metafora!


Oxytocín, hormón, ktorý upevňuje citové a sociálne väzby a preto dostal prezývku hormón lásky, má podobné účinky na ľudské správanie ako alkohol.

Odbrzďovanie prosociálnosti

Oxytocín je takzvaný neuropeptidový hormón. Vzniká v hypotalame, čiže podlôžku, spodnej časti medzimozgu. Vylučuje ho zadná časť hypofýzy. Konštatovali to Ian Mitchell, Stephen Gillespie a Ahmad Abu-Akel z University of Birmingham (Veľká Británia). Upozornili však, že spomenutá prezývka oxytocínu zakrýva jeho temnejšiu stránku.

Mnohé výskumy preukázali jeho významnú úlohu pri pôrode a vytváraní väzby medzi matkou a dieťaťom. Nedávno sa takto zistilo, že je kľúčový aj pre tvorbu našich sociálnych vzťahov a väzby medzi partnermi. Práve z posledného sa zrodila prezývka hormón lásky.

Všeobecne posilňuje prosociálne správania. Predovšetkým altruizmus, veľkomyseľnosť a empatiu. Spôsobuje, že viac dôverujeme iným ľuďom. Vyplýva to z faktu, že potláča činnosť špecifických oblastí mozgu (prefrontálnej kôry a limbického systému), ktoré brzdia rozvoj sociálnych kontaktov. Prostredníctvom strachu, úzkosti a stresu.

Sugestívne paralely

„Cieľmi oxytocínu a alkoholu sú zrejme rôzne mozgové receptory. Pôsobia však rovnako na prenos GABA (kyselina gama-aminomaslová, dôležitá signálna molekula) v prefrontálnej kôre a limbických štruktúrach. Nuž a práve tieto mozgové obvody ovládajú to, ako vnímame stres či úzkosť, zvlášť v sociálnych situáciách, ako sú pohovory. Azda aj zbieranie odvahy, aby sme niekoho pozvali na rande. Užitie zlúčenín ako oxytocín a alkohol môže spôsobiť, že sa podobné situácie javia menej odstrašujúce,“ vysvetlil Ian Mitchell.

S kolegami uznáva, že schopnosť potlačiť úzkosti by mohla vysvetliť sklon nabrať takzvanú holandskú odvahu. Osobitne v kontexte sociálnych situácií ako spomenuté pozvanie na prvé rande. („Holandská odvaha“ je to isté, ako náš výraz „pohárik na posmelenie“.) Oxytocín pri pokusnom podávaní cez nosový sprej vyvoláva zrkadlový obraz účinkov alkoholu.

Treba byť opatrný

Členovia tímu však varujú pred pravidelným užívaním buď hormónu, alebo rýchleho pohárika na posilnenie sebadôvery v obťažných sociálnych situáciách. V prvom rade kvôli známym nepriaznivým zdravotným dôsledkom dlhodobého pitia alkoholu.

No aj kvôli neželateľným účinkom na poznávacie schopnosti a sociálne vzťahy, ktoré môžu mať alkohol i oxytocín. Pravidelní užívatelia po nich môžu byť agresívnejší, vystatovačnejší, závistivejší voči tým, koho vnímajú ako súperov. A prehnane podporovať „svojich“ na úkor iných ľudí. Obe zlúčeniny tiež môžu až príliš oslabiť zdravý strach, ktorý nás za normálnych okolností chráni pred tým, aby sme sa nedostali do problémov. Veď pod vplyvom alkoholu sa často podujímame na riziká, na ktoré by sme si triezvi nikdy netrúfli.

Riziko prílišnej dôverčivosti

Nezanedbateľná je v tomto ohľade aj spomenutá zvýšená dôverčivosť. Alkohol či oxytocín nás totiž môže zamiešať do vzťahov či zámerov, ktorým by sme sa inak zďaleka vyhli.

„Nemyslím si, že sa niekedy staneme svedkami rozšíreného sociálneho užívania oxytocínu ako alternatívy alkoholu. Je to však fascinujúca neurochemikália, ktorá – bokom od srdcových záležitostí – zrejme dobre poslúži pri liečbe psychologických a psychiatrických porúch. Keď presne pochopíme, ako potláča určité typy konania a mení naše správanie, môže to reálne prospieť množstvu ľudí,“ uzavrel Stephen Gillespie.

Členovia tímu uverejnili tieto poznatky v časopise Neuroscience and Biobehavioral Reviews.

zdroj: aktuality.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: