Verejná kontrola

Pomaly sa začína mnoho ľudí zamýšľať nad tým, že prečo píšem tento článok a čo je jeho cieľom. Samozrejme treba ľuďom pripomenúť aké majú základné práva v živote a ako si ich treba vedieť obhajovať. Ale v skutočnosti to nefunguje tak ľahko, ako sa môže zdať a celkovo v praxi táto verejná kontrola prichádza z negatívnymi odozvami. Mnoho ľudí sa ohrádza k tomu, že ku verejnej kontrole treba nejaké povolenie a nie je to takou pravdou, ako je to tvrdené v našom štáte, ale k tomu sa dostanem v ďalších riadkoch. Verejnou kontrolou môže byť ktorýkoľvek človek, čo sa zaujíma o dianie v našom štáte a kto presne vie, ako fungujú dané zákony a že či nie sú v nich diery. V rámci tejto kontroly občan môže používať rôzne zariadenia po kameru, diktafón, nejakú malú kamerku čo si pripevní na telo.

Nikdy som nepísal na túto tému, aj keď viem že je neskutočne dôležitá. Ako nebudem každému človeku rozkazovať, aby hneď chodil medzi verejné inštitúcie a kameroval si prácu nejakého úradníka, polície alebo nejakých iných orgánov. Ale treba si uvedomiť, že iba takto sa dajú odhaľovať veci, ktoré sú pred verejnosť, doslova sa dá povedať verejným tajomstvom. Veľkú časť našeho štátu tvoríme my občania a máme v rukách všetku moc k tomu, aby sme dokázali zo všetkým pohnúť. Preto na základe všetkých volieb čo sa neraz uskutočňujú, si volíme tých najvyšších predstaviteľov našej vlády. Neskôr sa menia samozrejme aj ľudia na úradoch, polícii, súde a na mnohých verejných inštitúciách. Nielen politici ako takí by mali slúžiť občanov a pomáhať im, ale aj úradníci, policajti, súdy a všetky odvetvia, ktoré by neboli skorumpované, ale je málo prípadov takých, kedy niektorí ľudia tou korupciou nie sú ovplyvnení a snažia sa tomu človeku skutočne pomôcť.

Mnoho ľudí nevie že existuje zákon, vďaka ktorému sú prakticky v práve a že svojich práv sa môžu vždy domáhať. Občana ako takého by mal chrániť zákon a nemali by sa nechať odradiť rečami úradníkov a políciou, alebo inými štruktúrami pre ktorých sú občania iba obyčajné handry, ktoré môžu z radosťou odpálkovať. To že si občan žiada vedieť pravdu, tak to ešte neznamená že ho musia z daného miesta vyhodiť preč. Je chybou že naši policajti, alebo iné zložky sa neriadia Ústavou SR a jej dôležitými pravidlami. Naša ústava obsahuje mnoho dôležitých bodov, ktoré by človek mal ovládať a na ktoré by mal poukázať priamo na úradoch. Aj politici nepoznajú ústavu a neraz schvaľujú zákony, ktoré občanom doslova škodia a potom nečudo, prečo občania nadávajú na tento štát, lebo majú plné právo vyjadriť svoj názor. Každý človek má právo povedať čo si myslí, bez ohľadu na svoju vlastnú explicitnosť. Ak ľudia si vytiahnú kamery na nejakom mieste, tak znova budú v práve, lebo chcú vidieť, ako si naše inštitúcie ktoré navštevujeme plnia svoju prácu a že či ju vôbec plnia.

Verejná kontrola je väčšinou vnímaná ako hrozba a treba si uvedomiť, že sa jej báť netreba. To keď príde nejaký človek na pracovisko bez kamery alebo iného nástroja, tak to je neverejná kontrola, teda vie o nej iba určitý pracovník a prakticky o nej nevie celá verejnosť. Ako som spomínal v jednom článku, že podporujem aktivity GINN a ich investigatívnu žurnalistiku, ktorá odhaľuje korupciu a neférové jednanie voči občanom. Verejnú kontrolu môže okrem občana vykonávať ktorýkoľvek novinár, ktorý nie je viazaný žiadnou politickou stranou a ktorý dokáže nezávisle podávať informácie, ktoré by boli hodnotné pre občana a ktoré by ho nedezinformovali. Keby sa viac novinárov zameralo na to, ako odhaľovať podvody a korupciu v tomto štáte, tak by aspoň nemuseli hľadať určité senzácie a vymýšľať si k nim siahodlhé články.

Keď človek ide s kamerou na políciu alebo niekde na úrad, tak tento človek má plné právo si vyhotoviť zvukový alebo audiovizuálny záznam. Nestačí mať len kamery na stenách pred budovami, ale pracovníci by mali zniesť občana, ktorý vykonáva verejnú kontrolu a verejnosť by si neraz zaslúžila vedieť, ako dokážu pre nás daní pracovníci skutočne pracovať. Tento systém by mal fungovať aj v parlamente, aby sa tým zdôraznila dôležitosť verejnej kontroly ako takej. Sme v štáte, kde ľudom doslova nedovolia filmovať miesta, kde ľudia pracujú. Neraz sa rieši, že či vôbec majú povolenie natáčať a zverejňovať záznamy na internet. Žiadny zákon nezakazuje si niečo natáčať a zároveň sa tým neporušuje žiadne súkromie osoby verejného záujmu. Dôležité je na toto poukazovať a ukázať aj tým čo sú vo Finančnej správe, že nikde nie je napísané, že by si človek nemal právo niečo natáčať. Sú pravidlá ktorými sa riadime v živote, ale dôležitejšie sú pravidlá ktoré sú zakotvené v našej ústave. Ústava má množstvo bodov a paragrafov, o ktorých niekedy ani my sami nevieme.

V dnešnom svete je dôležité podať pravdu v hocijakom formáte. Dakto tú pravdu môže napísať, nahrať na diktafón, zhotoviť si audiovizuálny záznam alebo ju môže zverejniť v novinách. Je neskutočne veľa postupov a spôsobov, ako sa dá dostať k informáciám. Len si treba uvedomiť, kedy ich môže zverejňovať a kedy by mal s tým brzdiť. Ku každej informácii, ktorú chce zverejniť si musí hľadať nejaké informácie, teda určité záchytné body, ktorých sa môže v skutočnosti chytiť. Samozrejme aj blogeri ako takí sú istými novinármi, ktorí tiež podávajú pohľad na to, ako funguje naša spoločnosť. Každý to robí inakšie a že či jeho slová, sa dostanú do ďalších novín, je len otázkou času. Len treba sa držať overeného zdroja a veľmi jasných faktov, vždy je dôležité informovať verejnosť pravdivo a bez zbytočných pozlátok.

K záveru by som chcel dodať len jedno, Že natáčať v priestoroch verejného záujmu je dovolené a každý jeden človek, ktorý v nich pracuje by mal strpieť kameru. Tí čo to nedokážu prijať, tak nepoznajú zákon ktorý isté veci dovoľuje. Tak jednoznačne by som citoval jeden z najdôležitejších zákonov našej ústavy. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.Je iba na nás ľudoch, že či máme moc upozorniť na nekalé praktiky ľudí, ktorí doslova robia našej krajine robia zlé meno a samozrejme aj Európe. Preto verím že každý človek čo bude cítiť, že chce zistiť nejaké informácie, tak nech si overuje zdroje, kameruje, nahráva a najme nech všetky informácie zverejní verejnosti. Mnoho ľudí sa bude chytať za hlavu, že verejná kontrola je nejakou hlúposťou a v skutočnosti je jej význam dôležitý nielen na Slovensku ale aj v celej Európe. 

3 komentáre »

 1. 1
  annapos Says:

  Velice dobrý článek Pepíčku.
  I když je maličko jednostranný, převážně souhlasím s malou výhradou. Již malé děti jsou u nás, v našich zemích seznamovány s tím, jaká mají práva, jen je nikdo neučí tomu, že jsou také povinnosti které by člověk měl mít a to ve všech sférách života?

  • 2

   Veľmi správny postoj s tým čo ste napísali súhlasím. Celkovo deti by mali byť oboznamovaný s tým že aké nástrahy ich čakajú v ich živote a s tým že ako neraz okrem svojich práv majú aj nejaké povinnosti, teda prakticky by sa to mali učiť od malička. Aj taká povinnosť povedať to čo človek cíti je dôležitá a zároveň to vedieť aj obhájiť.

   • 3
    annapos Says:

    Něco se zanedbalo, je těžké lidskou lhostejnost a benevolenci napravovat, je nutné začít od vás mladých a hlavně od dětí. Spojila jsem komentování i s vašimi dalšími články, protože všechno se vším souvisí. Učit se užívat své právo a povinnost, je demokratické, jinak zanikne demokracie na úbytě a to by byla škoda?


RSS Feed for this entry

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: