Rasizmus

V posledných dňoch čoraz viac otvára téma rasizmu a to že sa porušuje doslova priam sloboda prejavu. Toto musím napísať, lebo čoraz začínam vidieť, ako naša spoločnosť je čoraz porovnávaná s čiernymi a bielymi. Ako viem že netreba všetkých Rómov hádzať do jedného vreca a vždy tu budú tí čo sa vedia prispôsobiť a tí čo doslova môžem povedať že sú neporiadny. Mám mnoho priateľov čo sú tmavšej pleti a nemám s nimi žiadny problém, ale nie pri každom viem, kto je skutočný priateľ a nikdy to ani nebudem vedieť. Ja si myslím, že v našej spoločnosti sa robí príliš veľký rozdiel medzi rasami ako takými. Neustále sa medzi sebou porovnávame a hľadáme doslova chyby jeden na druhom. Budem považovať za veľkú chybu, že sa v našom štáte nepomáha všetkým rovnako a že všetky ľudské prejavy zahlcujú nenávisť.

6 dní u mňa prevládala myšlienka, že prečo je rasizmus tak riešený na celom Slovensku. Človek povie myšlienku o nich a niekedy doslova neodhadne svoje slová a povie neraz v zápale silných emócii a popri tom by si tie slová mal nechať len pre seba v hlave. Neraz rôzne homofóbne, xenofóbne a rasistické prejavy môžu človeka doslova pripraviť o prácu. Celkovo si človek v daných chvíľach doslova musí zahryznúť do jazyka a byť ticho.  Lebo v dnešnom svete pravda čo je aj emočne napísaná, tak za tú pravdu padajú doslova hlavy. Niekedy za taký názor človeka môžu na niekoľko rokov zavrieť do basy s tým že doslova urážal isté národnostné menšiny. Neraz som citlivý na to, keď niekto povie že má Róm nejaké výhody a prvý argument ktorí ľudia vedia používať, že žijú z našich sociálnych dávok a treba sa pozrieť doslova na tú druhú stranu toho pomyselného ľadovca a povedať si, že za všetko môžu všetko sprosté zákony našej vlády a že nevedia vyriešiť rómsku otázku.

Naša spoločnosť upadá vďaka tomu, že doslova sa k sebe a aj k iným ľudom chováme ako také zvery a ešte aj zvieratá v prírode sa chovajú lepšie. Je to doslova paradox, že sa v dnešnom svete pozerá na to, kto má akú rasu, náboženstvo a farbu pleti. Niekto môže byť Asiat, Mongol, Číňan ale všetci si zaslúžia šancu a neodsudzovať len za to, že sú iní a že chcú nejako zmeniť svoj život. Všetci by mali mať práva a aj rovnaké povinnosti, celkovo je to tak v zákonoch. Ale treba si uvedomiť, že porovnávať kto je aký, je totálny nonsens a najväčšia sprostosť akú môže človek urobiť. Rasizmus je doslova vytvorená bublina bielymi ľuďmi, ktorí majú voči nim nejaké predsudky. Ako vravím som voči bielej a aj tej rómskej komunite neutrálny, ale treba sa zamyslieť nad tým, že či ten život Rómovia nemajú horší než my. Treba sa zamyslieť nad tým, že či ich príbeh náhodou v tomto svete nie je náhodou omnoho zložitejší.

Treba si uvedomiť, že ako sa berie rasizmus a ako ho ľudia skutočne berú. Je zlé že všetci ľudia berú Rómov ako tých najhorších a popri tom, keby sa nad tým ľudia zamysleli, tak by ten život bol predsa len krajší. Dakedy nedokážem pochopiť, že koľko nenávisti sa doslova berie v ľuďoch ako dokážu odsudzovať. Rómovia tiež chcú patriť do spoločnosti, kde patríme aj my a chcú aby ich spoločnosť prijala takých akí naozaj sú. Myslím si že to nie sú zlí ľudia, len záleží neraz na tom v akých podmienkach sú vychovávaní a že či ich rodičia dokážu viesť k správnym životným hodnotám. Nielen nás vedú rodičia k týmto hodnotám, ale aj ich vedú k rovnakým hodnotám a záleží len na nich, ako sa dokážu chopiť svojej životnej šance. To že akí sú v skutočnosti, tak to záleží len na rodičoch a ak budú robiť dobro, tak budú dobrí a ak budú robiť zlo, tak na základe toho budú zlí a budú chodiť kradnúť po obchodoch.

Argument ktorý poslednú dobu počúvam je, že Rómovia majú určité výhody zo sociálnych dávok, ktoré im dávame zo svojich daní. Ale aj k tejto veci sa treba postaviť inak, že tie sociálne dávky musia za niečo dostávať, teda nie za ich lenivosť, ale za to, aby dokázali nejako zabezpečiť svoje deti, aj napriek tomu že sú nezamestnaní, ale ani s tých sociálnych dávok sa nedá žiť večne. Ku rómskej tématike sa ľudia strašne zle postavili, ako tiež som mal istý názor a postupne som sa začal zamýšľať nad tým. Keby sa všetkým vytvorili nejaké podmienky, tak by ani tí Rómovia nemuseli kradnúť. Nemyslím si, že sú niečím chránení a zákony ktoré platia pre nás, tak platia pre nich. Celkovo sa treba zamyslieť nad tým, že či to náhodou nie je všetkými zákonmi, ktoré vymýšľa vláda a nehľadá doslova riešenie pre Rómov. Kebyže im aspoň pomôže nájsť niekto nejaké pracovné miesta a keby ich zamestnali, tak určite by robili na dno svojich fyzických a psychických síl, teda na maximum.

Rasizmus nie je správny, tak ako nie je správny ani rasistický prejav. Nie je správne, keď sa k sebe ľudia správajú zle a neustále si nejako ubližujú. Ešte je horšie, keď ľudia používajú nadávky, ktoré prakticky zachádzajú do určitého extrému. Veľa ľudí by najradšej všetkých Rómov vystrieľalo, lebo si myslia že týmito slovami niečo vyriešia. Ako nesúhlasím s tým, aby sa niekomu ubližovalo bez ohľadu na to či je človek biely alebo tmavšej pleti. To nepíšem že som nejakým zástancom dákej menšiny, ale preto, lebo vždy sa dá na veci pozrieť aj iným pohľadom a naša spoločnosť potrebuje, aby mala iné vnímanie na život v tomto svete. Ľudia sa urážajú pre maličkosti namiesto toho, aby hľadali riešenia a pomohli si v živote. Celkovo aj postoj k diskriminácii je nesprávny a Rómovia si zaslúžia obdiv za to, že koľko urážok dokážu znášať od ľudí a nadávok ktoré sú im adresované. Nevieme si predstaviť, čo naozaj prežili a nemožno ich odsudzovať, mnoho z nich sa v živote darí a dokazujú neustále že patria do našej spoločnosti.

Je načase sa pozrieť na isté veci, ktorým ľudia veria a vykresľuje našu rómsku komunitu v zlom svetle a zhrniem každú do pár krátkych viet. Rómovia nemajú viac sociálnych výhod a ani nemajú toľko sociálnych dávok ako je to neraz opisované. Žijú v segregovaných osadách a nemajú žiadnu šancu splniť zákonité podmienky na priznanie istých sociálnych dávok. Mnohopočetné rómske rodiny majú jeden z najnižších podielov na celkovej spotrebe dávky v hmotnej núdzi. Neexistujú žiadne sociálne dávky pre Rómov, teda viacmenej sa tým škrtá sociálna pomoc a týka sa to všetkých, ktorí ju poberajú. Je absolútny nezmysel tvrdiť že Rómovia sú najväčšou záťažou v rámci sociálnej politiky a aj v rámci celkových výdajov nášho štátu. Hovorí sa o tom, že milióny sa rozdávajú Rómov čo je čistý nezmysel, teda všetky peniaze idú do sociálnej exklúzie, to znamená že neputujú k Rómom, ale tie peniaze idú firmám a k agentúram. Takže mnohým ľudom by som doporučil aby neverili všetkým veciam o Rómoch a o tom ako sú vykreslení. Lebo nie všetko čo je niekde povedané je pravda a aj rasizmus je iba vytvorenou bublinou, ktorú vymyslel biely človek. Poslednú vec ktorú dodám Róm ako taký neubližuje človeku bez príčiny a ani nespraví bez dôvodu niekomu zle. Len si treba povedať na rovinu, že aj Rómovia sami o sebe sú diskriminovaní a máloktorý človek to vidí, teda skôr to vidí málo ľudí. Preskákali si v živote viac než si vie celá biela komunita ľudí predstaviť, tu nejde o nijaké zastávanie sa nejakej etnickej menšiny, ale o ľudský pohľad toho, že aj Rómovia sú ľudia, ktorých treba prijať medzi seba a vedieť ich zaradiť do spoločnosti nás bielych.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: