Kolaps Zeme? Čo sa deje na Slnku?

Zdá sa, že vlaňajšie predpovede astrofyzikov o aktivite Slnka pre najbližšie obdobie nebudú naplnené. Rok 2013 sa vyznačoval maximálnou slnečnou aktivitou a počítalo sa s podobným scenárom i pre najbližšie obdobie. Aktivita na Slnku podľa expertov výrazne slabne. Skloňuje sa dokonca malá doba ľadová…

Zamrzne opäť Temža?

Podmienky na Slnku sa začínajú podobať tým, ktoré boli okolo roku 1645. V astronómii bol tento rok pomenovaný ako „Maunderovo minimum“. Počas obdobia rokov 1638 – 1715 sa na Slnku neobjavovali takmer žiadne slnečné škvrny. Práve v roku 1645 zasiahla Britániu „malá doba ľadová“, kedy zamrzla aj rieka Temža.

Dnes podľa niektorých vedcov hrozí niečo podobné. Experti začínajú kalkulovať s 20%-nou šancou, že na Zemi dôjde k podstatným zmenám teplôt.

Slnečná aktivita ide dole, čakajú nás oveľa chladnejšie zimy a ľudia si budú musieť zvyknúť na extrémnejšie výkyvy počasia. „Som fyzikom 30 rokov, ale s niečím podobným som sa ešte nestretol. Nasledujúce obdobie nás môže čakať malá doba ľadová,“ uviedol Richard Harrison z Rutherford Appleton Laboratory, píše britský Daily Mail.

Počasie ako ho poznáme, zanikne

„Svet, v ktorom žijeme teraz, je odlišný, ľudia môžu proti tomu zabojovať – je však náročné povedať, aké dôsledky to na nás zanechá,“ doplnila na margo podobného javu, aký sa vyskytol v roku 1645, Lucie Green.

Mike Lockwood z University of Reading zasa vyzdvihol, že teplota sa na Zemi bude meniť do takej miery, že nie je vylúčený kolaps. „S pravdepodobnosťou 10 – 20 % budeme opäť v Maunderovom minime“.

Pesimistické vízie zasa napríklad zmieta zo stola Dean Pesnel z NASA, ktorý je presvedčený, že slnečná aktivita sa opäť zvýši. „Už sa to stalo, v roku 1989 a v 2001 mala slnečná aktivita dve maximá s menším poklesom v medziobdobí,“ podotkol.

Rok 2014 sa však ešte len rozbieha a medzinárodné tímy vedcov avizujú rozsiahlejšie štúdie, ktoré majú potvrdiť či vyvrátiť klesajúcu slnečnú aktivitu.

Škótski vedci zasa tvrdia, že Zem zničí Slnko

Škótski vedci pred časom informovali, že „katom“ Zeme nebude človek, ale práve Slnko samotné. Život tu bude nemožný, pretože jeho zvyšujúca sa teplota a úbytok kyslíka, nedajú ľudstvu najmenšiu šancu.

Vedci prostredníctvom počítačového modelu určili, že Slnko postupne zlikviduje akýkoľvek život na Zemi a najlepšie sa s týmito extrémnymi podmienkami vyrovnajú mikroorganizmy. Výsledky výskumu boli prezentované na Národnom astronomickom stretnutí. Nastane také extrémne oteplenie (o viac ako 100 stupňov oproti súčasnosti), ktoré znemožní bytie zvierat, rastlín i človeka.

Bez kyslíka

„Na Zemi takmer nebude kyslík, čiže na prežitie budú mať priestor iba mikróby, ktoré sú schopné prežiť v prostredí s nulovým alebo nízkym kyslíkovým prostredím,“ povedal vtedy Jack O’Malley James zo škótskej univerzity St. Andrews.

Budúcnosť života na Zemi bude teda prioritne závisieť od toho, ako bude Slnko stále viac žiariť a otepľovať ju. Predpoveď vedcov je jasná – ak Zem náhodou nevyhubí človek svojim nezodpovedným prístupom, zanikať začne sama približne za miliardu rokov.

zdroj: aktuality.sk

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: